Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Oriona

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina v Orionu a tmavá mlhovina Koňská hlava, vzdálené 1500 světelných let a zářící v jednom z nejlépe rozpoznatelných souhvězdí na noční obloze, mezi sebou kontrastují. Obě jsou vidět na tomto úchvatném kompozitním digitálním snímku poskládaném z více jak 20 hodin dat včetně expozic s filtry pro zachycení emise vodíkových atomů. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhovinné útvary asociované s obřím komplexem molekulárních mračen v Orionu, které jen samotné mají napříč stovky světelných let. Vpravo nahoře se na obrázku nachází velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (aka M42). Bezprostředně od ní nalevo je kupa nápadných modravých reflekčních mlhovin, někdy zvaných Běžec. Mlhovina Koňská hlava se jeví jako tmavé mračno, malá ohraničená silueta proti dlouhé červené záři vlevo dole. Alnitak, nejvýchodnější hvězda pásu Oriona, je vidět jako nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a dramatických tmavých prachových pásů. V celé oblasti lze na tomto hloubkovém snímku Oriona snadno vystopovat slabší úponky zářícího vodíku.

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Mlhovina Orion, Hydrogen alpha emission


43. vesmírný týden 2021

43. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 10. do 31. 10. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Venuše a nad jižním obzorem jsou planety Jupiter a Saturn. Jasná planeta Merkur je na ranní obloze. Aktivita Slunce je nízká, ale na povrchu jsou pěkné skvrny. V neděli 31. října končí letní čas – ve tři hodiny ráno se posouvá čas zpět o hodinu na 2 hodiny SEČ. V neděli 31. října má z Floridy odstartovat raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon (mise Crew-3 k ISS). Ariane 5 byla po úpravách aerodynamického krytu i podruhé úspěšná a může tedy v prosinci vynést dalekohled JWST. Před 40 lety odstartovala k Venuši úspěšná sonda Veněra 13.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Další informace »