Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Oriona

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina v Orionu a tmavá mlhovina Koňská hlava, vzdálené 1500 světelných let a zářící v jednom z nejlépe rozpoznatelných souhvězdí na noční obloze, mezi sebou kontrastují. Obě jsou vidět na tomto úchvatném kompozitním digitálním snímku poskládaném z více jak 20 hodin dat včetně expozic s filtry pro zachycení emise vodíkových atomů. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhovinné útvary asociované s obřím komplexem molekulárních mračen v Orionu, které jen samotné mají napříč stovky světelných let. Vpravo nahoře se na obrázku nachází velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (aka M42). Bezprostředně od ní nalevo je kupa nápadných modravých reflekčních mlhovin, někdy zvaných Běžec. Mlhovina Koňská hlava se jeví jako tmavé mračno, malá ohraničená silueta proti dlouhé červené záři vlevo dole. Alnitak, nejvýchodnější hvězda pásu Oriona, je vidět jako nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a dramatických tmavých prachových pásů. V celé oblasti lze na tomto hloubkovém snímku Oriona snadno vystopovat slabší úponky zářícího vodíku.

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Mlhovina Orion, Hydrogen alpha emission


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »