Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Oriona

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina v Orionu a tmavá mlhovina Koňská hlava, vzdálené 1500 světelných let a zářící v jednom z nejlépe rozpoznatelných souhvězdí na noční obloze, mezi sebou kontrastují. Obě jsou vidět na tomto úchvatném kompozitním digitálním snímku poskládaném z více jak 20 hodin dat včetně expozic s filtry pro zachycení emise vodíkových atomů. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhovinné útvary asociované s obřím komplexem molekulárních mračen v Orionu, které jen samotné mají napříč stovky světelných let. Vpravo nahoře se na obrázku nachází velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (aka M42). Bezprostředně od ní nalevo je kupa nápadných modravých reflekčních mlhovin, někdy zvaných Běžec. Mlhovina Koňská hlava se jeví jako tmavé mračno, malá ohraničená silueta proti dlouhé červené záři vlevo dole. Alnitak, nejvýchodnější hvězda pásu Oriona, je vidět jako nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a dramatických tmavých prachových pásů. V celé oblasti lze na tomto hloubkovém snímku Oriona snadno vystopovat slabší úponky zářícího vodíku.

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Mlhovina Orion, Hydrogen alpha emission


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »