Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Oriona

Uznání a copyright: Robert Gendler

Mlhovina v Orionu a tmavá mlhovina Koňská hlava, vzdálené 1500 světelných let a zářící v jednom z nejlépe rozpoznatelných souhvězdí na noční obloze, mezi sebou kontrastují. Obě jsou vidět na tomto úchvatném kompozitním digitálním snímku poskládaném z více jak 20 hodin dat včetně expozic s filtry pro zachycení emise vodíkových atomů. Pohled ukazuje rozsáhlé mlhovinné útvary asociované s obřím komplexem molekulárních mračen v Orionu, které jen samotné mají napříč stovky světelných let. Vpravo nahoře se na obrázku nachází velkolepá emisní oblast Mlhovina v Orionu (aka M42). Bezprostředně od ní nalevo je kupa nápadných modravých reflekčních mlhovin, někdy zvaných Běžec. Mlhovina Koňská hlava se jeví jako tmavé mračno, malá ohraničená silueta proti dlouhé červené záři vlevo dole. Alnitak, nejvýchodnější hvězda pásu Oriona, je vidět jako nejjasnější hvězda nalevo od Koňské hlavy. Pod Alnitakem je mlhovina Plamen s mračny jasné emise a dramatických tmavých prachových pásů. V celé oblasti lze na tomto hloubkovém snímku Oriona snadno vystopovat slabší úponky zářícího vodíku.

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, Reflekční mlhovina, Mlhovina Orion, Hydrogen alpha emission


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »