Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma Marsu z roveru Spirit

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA

Co byste uviděli, pokud byste mohli stát na Marsu? Při rolování doprava uvidíte celý barevný 360 stupňový panoramatický pohled z roveru NASA Spirit, který na Marsu přistál právě před 10 dny. Snímek je digitální mozaikou z panoramatické kamery, který ukazuje pohled v každém směru. Na snímku jsou popsány směry a vzdálenosti k různým kopcům na horizontu. Tyto kopce jsou pro orientaci velice významné, jelikož jsou také vidět z družic Mars Global Surveyor a Mars Odyssey, které obíhají nahoře. V popředí je kolem Columbia Memorial Station vidět několik přístrojů a airbagů. Spirit se během příštích několika málo dní pokusí vyjet na rudou planetu a začne zkoumat zajímavé útvary.

Štítky: Mars, Panorama, Spirit rover


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »