Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama Apolla 15

Uznání: Apollo 15 Crew, USGS, NASA

Výprava Apolla 15 k pozemskému Měsíci byla zasvěcena lepšímu porozumění povrchu Měsíce pomocí průzkumu pohoří, údolí moří a vrchovin. Astronauté David Scott a James Irwin strávili na Měsíci skoro 3 dny, zatímco nad nimi ve velitelské sekci obíhal Alfred Worden. Výprava, která ze Země odstartovala 26. července 1971, byla první výpravou s měsíčním vozidlem Lunar Roving Vehicle. Na tomto digitálně spojeném mozaikovém panorámatu na snímku nahoře David Scott zkoumá valoun před vrcholem Mt. Hadley Delta. Vpravo je vidět stín Jamese Irwinga a po zarolování doprava se ukáže dobře osvětlený a různorodý měsíční terén. Výprava Apolla 15 přivezla pro podrobné studium asi 76 kilogramů měsíčních hornin.

Štítky: Panorama, Apollo 15


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »