Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proděravělé mračno nad Alabamou

Uznání a copyright: Joel Knain

Co by mohlo vytvořit tak obrovskou díru v mracích? Tato díra o průměru asi stovek metrů byla vyfotografována z nájezdu u cesty poblíž Mobile, Alabama, USA. Je velice neobvyklé vidět proděravělá mračna jako je toto, a tak jsou stále předmětem meteorologických spekulací. Vedoucí hypotéza tvrdí, že díru v mračnu způsobují padající krystalky ledu. Ledové krystalky by mohly vznikat ve vyšším mračnu nebo jim napomohly výpary prolétajícího letadla. Pokud má vzduch správnou teplotu a obsah vlhkosti, tak padající krystaly budou absorbovat vzdušnou vlhkost a porostou. Aby k tomu došlo, tak voda musí být tak studená, že je už třeba jen povrch na kterém by zmrzla. Ze vzduchu odebraná vlhkost zvyšuje odpařování z kapiček vody v mračnu, takže ty mizí až vytvoří díru. Nyní těžší krystaly ledu budou pokračovat v pádu a vytvářet řidší snopovitá mračnům podobná virga (slovo pochází z latiny), které je vidět uvnitř a hned pod dírou. Voda a led z virga se vypaří ještě před dopadem na zemi.

Štítky: Země, Hole punch cloud


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »