Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proděravělé mračno nad Alabamou

Uznání a copyright: Joel Knain

Co by mohlo vytvořit tak obrovskou díru v mracích? Tato díra o průměru asi stovek metrů byla vyfotografována z nájezdu u cesty poblíž Mobile, Alabama, USA. Je velice neobvyklé vidět proděravělá mračna jako je toto, a tak jsou stále předmětem meteorologických spekulací. Vedoucí hypotéza tvrdí, že díru v mračnu způsobují padající krystalky ledu. Ledové krystalky by mohly vznikat ve vyšším mračnu nebo jim napomohly výpary prolétajícího letadla. Pokud má vzduch správnou teplotu a obsah vlhkosti, tak padající krystaly budou absorbovat vzdušnou vlhkost a porostou. Aby k tomu došlo, tak voda musí být tak studená, že je už třeba jen povrch na kterém by zmrzla. Ze vzduchu odebraná vlhkost zvyšuje odpařování z kapiček vody v mračnu, takže ty mizí až vytvoří díru. Nyní těžší krystaly ledu budou pokračovat v pádu a vytvářet řidší snopovitá mračnům podobná virga (slovo pochází z latiny), které je vidět uvnitř a hned pod dírou. Voda a led z virga se vypaří ještě před dopadem na zemi.

Štítky: Země, Hole punch cloud


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »