Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proděravělé mračno nad Alabamou

Uznání a copyright: Joel Knain

Co by mohlo vytvořit tak obrovskou díru v mracích? Tato díra o průměru asi stovek metrů byla vyfotografována z nájezdu u cesty poblíž Mobile, Alabama, USA. Je velice neobvyklé vidět proděravělá mračna jako je toto, a tak jsou stále předmětem meteorologických spekulací. Vedoucí hypotéza tvrdí, že díru v mračnu způsobují padající krystalky ledu. Ledové krystalky by mohly vznikat ve vyšším mračnu nebo jim napomohly výpary prolétajícího letadla. Pokud má vzduch správnou teplotu a obsah vlhkosti, tak padající krystaly budou absorbovat vzdušnou vlhkost a porostou. Aby k tomu došlo, tak voda musí být tak studená, že je už třeba jen povrch na kterém by zmrzla. Ze vzduchu odebraná vlhkost zvyšuje odpařování z kapiček vody v mračnu, takže ty mizí až vytvoří díru. Nyní těžší krystaly ledu budou pokračovat v pádu a vytvářet řidší snopovitá mračnům podobná virga (slovo pochází z latiny), které je vidět uvnitř a hned pod dírou. Voda a led z virga se vypaří ještě před dopadem na zemi.

Štítky: Země, Hole punch cloud


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »