Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. leden 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. leden 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Proděravělé mračno nad Alabamou

Uznání a copyright: Joel Knain

Co by mohlo vytvořit tak obrovskou díru v mracích? Tato díra o průměru asi stovek metrů byla vyfotografována z nájezdu u cesty poblíž Mobile, Alabama, USA. Je velice neobvyklé vidět proděravělá mračna jako je toto, a tak jsou stále předmětem meteorologických spekulací. Vedoucí hypotéza tvrdí, že díru v mračnu způsobují padající krystalky ledu. Ledové krystalky by mohly vznikat ve vyšším mračnu nebo jim napomohly výpary prolétajícího letadla. Pokud má vzduch správnou teplotu a obsah vlhkosti, tak padající krystaly budou absorbovat vzdušnou vlhkost a porostou. Aby k tomu došlo, tak voda musí být tak studená, že je už třeba jen povrch na kterém by zmrzla. Ze vzduchu odebraná vlhkost zvyšuje odpařování z kapiček vody v mračnu, takže ty mizí až vytvoří díru. Nyní těžší krystaly ledu budou pokračovat v pádu a vytvářet řidší snopovitá mračnům podobná virga (slovo pochází z latiny), které je vidět uvnitř a hned pod dírou. Voda a led z virga se vypaří ještě před dopadem na zemi.

Štítky: Země, Hole punch cloud


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »