Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2004

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2004

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lávové toky na Venuši

Uznání: Magellan Project, JPL, NASA

Horký povrch Venuše vykazuje jasné známky dávných lávových toků. Důkazy pro ně podpořila automatická sonda Magellan, která obíhala kolem Venuše počátkem let 1990. Magellan byl schopen s využitím zobrazovacího radaru proniknout tlustými trvalými mraky, které pokrývají nejbližšího souseda planety Země. Na snímku nahoře, láva zjevně tekla dolů z vrchu snímku a hromadila se ve světle zbarvených oblastech, které jsou vidět uprostřed a dole. Láva si vytvořila přes tmavý hřeben, který vede vodorovně středem snímku, kanál. Obrázek zabírá asi 500 kilometrů. Láva pochází z kaldery zvané Ammavaru, která se nachází asi 300 kilometrů od vrchního okraje obrázku. Horké, husté klima činí Venuši obtížnější planetou k přistávání kosmických sond a vozítek. Venuše se nyní blyští jako nejjasnější objekt západní oblohy po západu slunce.

Štítky: Venuše, Radar, Lava flows


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »