Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přistání na Venuši

Uznání: Soviet Planetary Exploration Program, NSSDC

Tento snímek je částí prvního barevného panoramatického pohledu z Venuše. Snímek odeslala TV kamera přistávacího modulu sovětské sondy Veněra 13, která přistála 1. března 1982 padákem. Mraky na Venuši se skládají z kapek kyseliny sírové, povrchová teplota je asi 482 stupňů Celsia a atmosférický tlak je 92 krát větší než tlak na úrovni moře na Zemi. I přes kruté podmínky přistávací modul Veněry 13 přežil dostatečně dlouho na to, aby zpět odeslal sérii snímků a provedl analýzu venušské půdy. V pravé dolní části snímku je vidět část samotného přistávacího modulu. Jedna z předchozích sovětských sond Veněra 7 byla v roce 1970 první kosmickou lodí, která odeslala zpět údaje z jiné planety.

Štítky: Venuše, Landing, Venera 13


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »