Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos nad Marsem

Uznání: Viking Project, JPL NASA

Asi 4800 kilometrů nad marťanským povrchem prostorem uhání maličký měsíček Fobos (od středu vlevo dole) zobrazený v roce 1977 družicí Viking 2 Orbiter proti propadlině velké štítové sopky. Tento snímek vznikl z družice při pohledu dolů, asi 12800 kilometrů nad sopkou Ascraeus Mons. Samotný Fobos je pod družicí asi 8000 kilometrů. Sever je nahoře a scénu ozařuje Slunce z jihu (černé tečky jsou referenční body). Pro představu měřítka: Ascraeus Mons má v základně asi 320 kilometrů, zatímco Fobos o velikosti asteroidu má průměr asi 24 km. Na tomto skvělém snímku měsíce s planetou jsou vidět na vrcholku Ascraeus Mons vulkanické kaldery (krátery), ale na sluncem osvětlené straně Fobosu lze impaktní krátery vidět také!

Štítky: Mars, Sopka, Phobos, Viking, Martian moon


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »