Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Fobos nad Marsem

Uznání: Viking Project, JPL NASA

Asi 4800 kilometrů nad marťanským povrchem prostorem uhání maličký měsíček Fobos (od středu vlevo dole) zobrazený v roce 1977 družicí Viking 2 Orbiter proti propadlině velké štítové sopky. Tento snímek vznikl z družice při pohledu dolů, asi 12800 kilometrů nad sopkou Ascraeus Mons. Samotný Fobos je pod družicí asi 8000 kilometrů. Sever je nahoře a scénu ozařuje Slunce z jihu (černé tečky jsou referenční body). Pro představu měřítka: Ascraeus Mons má v základně asi 320 kilometrů, zatímco Fobos o velikosti asteroidu má průměr asi 24 km. Na tomto skvělém snímku měsíce s planetou jsou vidět na vrcholku Ascraeus Mons vulkanické kaldery (krátery), ale na sluncem osvětlené straně Fobosu lze impaktní krátery vidět také!

Štítky: Mars, Sopka, Phobos, Viking, Martian moon


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »