Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejvzdálenější rentgenový výtrysk

Uznání: A. Siemiginowska (CfA) et al., CXC, NASA
Illustration by M.Weiss (CXC)

Vložený rentgenový snímek ve falešných barvách vlevo nahoře ukazuje emisi z kosmického výtrysku vysokoenergetických částic dlouhého 100 000 světelných let, který vychází z kvasaru GB1508+5714. Při odhadované vzdálenosti 12 miliard (12 000 000 000) světelných let se zdá, že jde o nejvzdálenější energetický výtrysk ve známém Vesmíru. Zdá se, že se astrofyzikální výtrysky mnoha velikostí utvářejí v řadě prostředí s významnou akrecí nebo s dovnitř padající hmotou, která se sama uspořádává do disku, od smršťujících se hvězdotvorných mračen až po superhmotné černé díry v jádrech aktivních galaxií. Podle této ilustrace se předpokládá, že akreční disk obklopuje superhmotnou černou díru a urychluje částice téměř na rychlost světla ve dvou výtryscích v pravých úhlech vůči samotnému disku. V případě tohoto kvasaru je výtrysk vůči nám odchýlený a je viditelný v rentgenovém záření, jelikož částice kolidují s nízkoenergetickými fotony záření kosmického pozadí. Srážky vybuzují fotony do vyšších rentgenových energií a některé z nich roztylují i do našeho směru.

Štítky: Rentgenový, Výtrysk, Černá díra, Kvasar


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »