Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nejvzdálenější rentgenový výtrysk

Uznání: A. Siemiginowska (CfA) et al., CXC, NASA
Illustration by M.Weiss (CXC)

Vložený rentgenový snímek ve falešných barvách vlevo nahoře ukazuje emisi z kosmického výtrysku vysokoenergetických částic dlouhého 100 000 světelných let, který vychází z kvasaru GB1508+5714. Při odhadované vzdálenosti 12 miliard (12 000 000 000) světelných let se zdá, že jde o nejvzdálenější energetický výtrysk ve známém Vesmíru. Zdá se, že se astrofyzikální výtrysky mnoha velikostí utvářejí v řadě prostředí s významnou akrecí nebo s dovnitř padající hmotou, která se sama uspořádává do disku, od smršťujících se hvězdotvorných mračen až po superhmotné černé díry v jádrech aktivních galaxií. Podle této ilustrace se předpokládá, že akreční disk obklopuje superhmotnou černou díru a urychluje částice téměř na rychlost světla ve dvou výtryscích v pravých úhlech vůči samotnému disku. V případě tohoto kvasaru je výtrysk vůči nám odchýlený a je viditelný v rentgenovém záření, jelikož částice kolidují s nízkoenergetickými fotony záření kosmického pozadí. Srážky vybuzují fotony do vyšších rentgenových energií a některé z nich roztylují i do našeho směru.

Štítky: Rentgenový, Výtrysk, Černá díra, Kvasar


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »