Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý stín Měsíce

Uznání: Image courtesy J. Descloitres, MODIS Rapid Response Team, GSFC, NASA

Při druhém úplném zatmění slunce v roce 2003, které nastalo 23. listopadu, padl dlouhý stín Měsíce přes kontinent Antarktidy. Na tomto obrazu z oběžné dráhy pořízeném na základě údajů z přístroje MODIS na palubě družice dálkového průzkumu Země Aqua, dosahuje stín Měsíce skoro 500 kilometrů. Snímek byl pořízen mezi 23:15 až 23:20 světového času a stín vrhal měsíční disk tvořící siluetu na pozadí Slunce, který se vznášel jenom asi 15 stupňů nad antarktickým obzorem. Pozorovatelé v centrální tmavé části oválného stínu mohli vidět úplně zakryté slunce. Nad Nory pojmenovanou Zemí královny Maud jsou vidět stíny hor a mraků. Antarktida a jižní pól je hned za pravým dolním rohem obrázku.

Štítky: Antarktida, Shadow, Total solar eclipse


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »