Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý stín Měsíce

Uznání: Image courtesy J. Descloitres, MODIS Rapid Response Team, GSFC, NASA

Při druhém úplném zatmění slunce v roce 2003, které nastalo 23. listopadu, padl dlouhý stín Měsíce přes kontinent Antarktidy. Na tomto obrazu z oběžné dráhy pořízeném na základě údajů z přístroje MODIS na palubě družice dálkového průzkumu Země Aqua, dosahuje stín Měsíce skoro 500 kilometrů. Snímek byl pořízen mezi 23:15 až 23:20 světového času a stín vrhal měsíční disk tvořící siluetu na pozadí Slunce, který se vznášel jenom asi 15 stupňů nad antarktickým obzorem. Pozorovatelé v centrální tmavé části oválného stínu mohli vidět úplně zakryté slunce. Nad Nory pojmenovanou Zemí královny Maud jsou vidět stíny hor a mraků. Antarktida a jižní pól je hned za pravým dolním rohem obrázku.

Štítky: Antarktida, Shadow, Total solar eclipse


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »