Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý stín Měsíce

Uznání: Image courtesy J. Descloitres, MODIS Rapid Response Team, GSFC, NASA

Při druhém úplném zatmění slunce v roce 2003, které nastalo 23. listopadu, padl dlouhý stín Měsíce přes kontinent Antarktidy. Na tomto obrazu z oběžné dráhy pořízeném na základě údajů z přístroje MODIS na palubě družice dálkového průzkumu Země Aqua, dosahuje stín Měsíce skoro 500 kilometrů. Snímek byl pořízen mezi 23:15 až 23:20 světového času a stín vrhal měsíční disk tvořící siluetu na pozadí Slunce, který se vznášel jenom asi 15 stupňů nad antarktickým obzorem. Pozorovatelé v centrální tmavé části oválného stínu mohli vidět úplně zakryté slunce. Nad Nory pojmenovanou Zemí královny Maud jsou vidět stíny hor a mraků. Antarktida a jižní pól je hned za pravým dolním rohem obrázku.

Štítky: Antarktida, Shadow, Total solar eclipse


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »