Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dlouhý stín Měsíce

Uznání: Image courtesy J. Descloitres, MODIS Rapid Response Team, GSFC, NASA

Při druhém úplném zatmění slunce v roce 2003, které nastalo 23. listopadu, padl dlouhý stín Měsíce přes kontinent Antarktidy. Na tomto obrazu z oběžné dráhy pořízeném na základě údajů z přístroje MODIS na palubě družice dálkového průzkumu Země Aqua, dosahuje stín Měsíce skoro 500 kilometrů. Snímek byl pořízen mezi 23:15 až 23:20 světového času a stín vrhal měsíční disk tvořící siluetu na pozadí Slunce, který se vznášel jenom asi 15 stupňů nad antarktickým obzorem. Pozorovatelé v centrální tmavé části oválného stínu mohli vidět úplně zakryté slunce. Nad Nory pojmenovanou Zemí královny Maud jsou vidět stíny hor a mraků. Antarktida a jižní pól je hned za pravým dolním rohem obrázku.

Štítky: Antarktida, Shadow, Total solar eclipse


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »