Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Turbulentní okolí Eta Carinae

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI), S. Casertano (STScI) et al., NASA

Jak svoje okolí ovlivňují opravdu bouřlivé hvězdy? Při hledání odpovědi astronomové namířili kosmický dalekohled Hubble Space Telescope do oblastí kolem Eta Carinae - hvězdy, která vykazuje známky možného výbuchu v několika příštích miliónech let. Blízká mlhovina, která je vidět nahoře je domovem proudů horkého plynu, bublin chladného plynu, zámotků tmavých globulí a pilířů husté prašné mezihvězdné hmoty, ze které asi vznikají mladé hvězdy. Snímek nahoře zkoumá asi tři světelné roky, oblasti bezprostředně přiléhající k zámotku Eta Carinae, která zabírá jenom polovinu světelného roku a také Velkou mlhovinu v Lodním kýlu která má přes 300 světelných let. V dubnu 1843 se Eta Car krátce stala po Siriovi druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze planety Země a to i přesto, že je při vzdálenosti 7500 světelných let asi 800 krát vzdálenější.

Štítky: Eta Car, Turbulence


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »