Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Turbulentní okolí Eta Carinae

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/STScI), S. Casertano (STScI) et al., NASA

Jak svoje okolí ovlivňují opravdu bouřlivé hvězdy? Při hledání odpovědi astronomové namířili kosmický dalekohled Hubble Space Telescope do oblastí kolem Eta Carinae - hvězdy, která vykazuje známky možného výbuchu v několika příštích miliónech let. Blízká mlhovina, která je vidět nahoře je domovem proudů horkého plynu, bublin chladného plynu, zámotků tmavých globulí a pilířů husté prašné mezihvězdné hmoty, ze které asi vznikají mladé hvězdy. Snímek nahoře zkoumá asi tři světelné roky, oblasti bezprostředně přiléhající k zámotku Eta Carinae, která zabírá jenom polovinu světelného roku a také Velkou mlhovinu v Lodním kýlu která má přes 300 světelných let. V dubnu 1843 se Eta Car krátce stala po Siriovi druhou nejjasnější hvězdou na noční obloze planety Země a to i přesto, že je při vzdálenosti 7500 světelných let asi 800 krát vzdálenější.

Štítky: Eta Car, Turbulence


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 T2 (Palomar)

Snímek komety C/2020 T2 (Palomar). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo, binning 2x2. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdí Honících psů. Vzdálenost od Země 1.415 au, od Slunce 2.165 au. Rychlost pohybu po obloze 0.76 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 14.4 mag.

Další informace »