Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Hvězdy z vajec Orla

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

V Orlí mlhovině se tvoří nové hvězdy. Tento snímek pořízený v roce 1995 kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje odpařující se plynové globule (evaporating gaseous globules - EGGs, zkratka znamená česky vejce - pozn.překl.) , které se vynořují z pilířů molekulárních vodíku a prachu. Obří pilíře jsou dlouhé několik světelných let a jsou tak husté, že vnitřní plyn se gravitačně hroutí za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných mladých hvězd způsobuje na konci každého pilíře odpařování materiálů s nízkou hustotou a ponechává tak na odiv hvězdné kolébky z globulích "vajec". Orlí mlhovina asociovaná s otevřenou hvězdokupou M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných let.

Štítky: M16, Orlí mlhovina


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »