Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M16: Hvězdy z vajec Orla

Uznání: J. Hester, P. Scowen (ASU), HST, NASA

V Orlí mlhovině se tvoří nové hvězdy. Tento snímek pořízený v roce 1995 kosmickým dalekohledem Hubble Space Telescope ukazuje odpařující se plynové globule (evaporating gaseous globules - EGGs, zkratka znamená česky vejce - pozn.překl.) , které se vynořují z pilířů molekulárních vodíku a prachu. Obří pilíře jsou dlouhé několik světelných let a jsou tak husté, že vnitřní plyn se gravitačně hroutí za vzniku hvězd. Intenzivní záření jasných mladých hvězd způsobuje na konci každého pilíře odpařování materiálů s nízkou hustotou a ponechává tak na odiv hvězdné kolébky z globulích "vajec". Orlí mlhovina asociovaná s otevřenou hvězdokupou M16 leží ve vzdálenosti asi 7000 světelných let.

Štítky: M16, Orlí mlhovina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »