Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Gunther Groenez

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních rozměrů ve sluneční fotosféře, které jsou omývané mořem plasmatu a jsou ukotvené v magnetických polích. Před osvíceným(!) věkem kamer sluneční pozorovatelé kreslili podrobné kresby slunečních skvrn tak jak se měnily a postupovaly přes viditelný sluneční disk. Ale také současní pozorovatelé pravidelně používají při monitorování slunečních skvrn tuto časem osvědčenou metodu. Na této kresbě z 6. března 2001 astronom Gunther Groenez věrně zachytil úchvatné tvary a odstíny velkých viditelných slunečních skvrn a označil je v souladu s jejich číslem aktivní oblasti NOAA. Sluneční sever je nahoře a východ je vpravo. Do Groenezova technického vybavení patří tuhy H a 2H jednak pro oblasti umbry (tmavé) a pro oblasti penumbry (světlé). Chcete také kreslit sluneční skvrny? Nyní máte příležitost, jelikož přes sluneční disk zrovna přecházejí dvě velké skupiny slunečních skvrn. Aktivita spojená s těmito velkými slunečními skvrnami může v nadcházejících dnech vyvolat polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »