Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Gunther Groenez

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních rozměrů ve sluneční fotosféře, které jsou omývané mořem plasmatu a jsou ukotvené v magnetických polích. Před osvíceným(!) věkem kamer sluneční pozorovatelé kreslili podrobné kresby slunečních skvrn tak jak se měnily a postupovaly přes viditelný sluneční disk. Ale také současní pozorovatelé pravidelně používají při monitorování slunečních skvrn tuto časem osvědčenou metodu. Na této kresbě z 6. března 2001 astronom Gunther Groenez věrně zachytil úchvatné tvary a odstíny velkých viditelných slunečních skvrn a označil je v souladu s jejich číslem aktivní oblasti NOAA. Sluneční sever je nahoře a východ je vpravo. Do Groenezova technického vybavení patří tuhy H a 2H jednak pro oblasti umbry (tmavé) a pro oblasti penumbry (světlé). Chcete také kreslit sluneční skvrny? Nyní máte příležitost, jelikož přes sluneční disk zrovna přecházejí dvě velké skupiny slunečních skvrn. Aktivita spojená s těmito velkými slunečními skvrnami může v nadcházejících dnech vyvolat polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »