Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ostrovy ve fotosféře

Uznání a copyright: Gunther Groenez

Sluneční skvrny jsou tmavé ostrovy planetárních rozměrů ve sluneční fotosféře, které jsou omývané mořem plasmatu a jsou ukotvené v magnetických polích. Před osvíceným(!) věkem kamer sluneční pozorovatelé kreslili podrobné kresby slunečních skvrn tak jak se měnily a postupovaly přes viditelný sluneční disk. Ale také současní pozorovatelé pravidelně používají při monitorování slunečních skvrn tuto časem osvědčenou metodu. Na této kresbě z 6. března 2001 astronom Gunther Groenez věrně zachytil úchvatné tvary a odstíny velkých viditelných slunečních skvrn a označil je v souladu s jejich číslem aktivní oblasti NOAA. Sluneční sever je nahoře a východ je vpravo. Do Groenezova technického vybavení patří tuhy H a 2H jednak pro oblasti umbry (tmavé) a pro oblasti penumbry (světlé). Chcete také kreslit sluneční skvrny? Nyní máte příležitost, jelikož přes sluneční disk zrovna přecházejí dvě velké skupiny slunečních skvrn. Aktivita spojená s těmito velkými slunečními skvrnami může v nadcházejících dnech vyvolat polární záře.

Štítky: Slunce, Sluneční skvrny


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »