Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsovy měsíce

Uznání a copyright: Johannes Schedler (Panther Observatory)

Letošní rekordní přiblížení Marsu hodně lidí inspirovalo k pozorování rudé planety dalekohledem. Zatímco Mars byl tak jasný, že bylo sotva možné si jej nevšimnout, tak spatření obou maličkých měsíců je stále dobrou zkouškou pro pozorovatele s přístroji středních rozměrů. Marsovy měsíce objevil v srpnu roku 1877 Asaph Hall z observatoře amerického námořnictva pomocí velkého 26 palcového (66 cm) refraktoru Alvana Clarka. Na tomto digitálním kompozitním snímku pořízeném letošního 22. srpna je proti záři planety vidět k ní bližší měsíc Fobos a vzdálenější měsíc Deimos. Obrázek se skládá z dlouhé expozice, která zachytila oba slabé měsíce o rozměru města včetně přeexponovaného disku planety, a z dobře exponovaného snímku rudé planety, který ukazuje na povrchu tmavé vzory a bílou polární čepičku. Obrázky pořídil astronom Johannes Schedler pomocí 11 palcového (28 cm) Schmidt-Cassegrainova dalekohledu na své observatoři v jihovýchodním Rakousku.

Štítky: Mars, Phobos, Deimos, Mouse over


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »