Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamyšlení nad Marsem

Uznání a copyright: Mark Stronge (EAAS)

Je to opravdu jiný svět? Minulý týden se tisíce lidí po celém světě postavilo do řady, aby mohli dalekohledem uvidět Mars, jelikož se rudá planeta a Země na svých drahách kolem Slunce minuly v neobvyklé blízkosti. Dojmy z Marsu byly smíšené a někteří lidé byli rozčarováni, že Mars byl pořád vidět trochu rozmazaně. Staří pozorovatelé oblohy byli popularitou tohoto úkazu poněkud překvapeni, jelikož se mnoha z nich zdálo, že tento Mars nebyl TAK moc jasnější, než jak často bývá vidět a tato událost skýtala malou příležitost pro opravdový objev. Většina pozorovatelů byla ovšem potěšena, že měli jedinečnou příležitost uvidět tak neobvyklé místo. Mnohých se zmocnila bázeň z té nesmírné možnosti být schopen uvidět tvář zcela jiného světa svýma vlastníma očima. Na snímku nahoře se mládež dívá na Mars na "star party" astronomické společnosti East Antrim Astronomical Society v oblasti pro pikniky "Big Collin Picnic Area" na sever od Belfastu v Severním Irsku ve Spojeném království.

Štítky: Mars, Public events


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »