Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zamyšlení nad Marsem

Uznání a copyright: Mark Stronge (EAAS)

Je to opravdu jiný svět? Minulý týden se tisíce lidí po celém světě postavilo do řady, aby mohli dalekohledem uvidět Mars, jelikož se rudá planeta a Země na svých drahách kolem Slunce minuly v neobvyklé blízkosti. Dojmy z Marsu byly smíšené a někteří lidé byli rozčarováni, že Mars byl pořád vidět trochu rozmazaně. Staří pozorovatelé oblohy byli popularitou tohoto úkazu poněkud překvapeni, jelikož se mnoha z nich zdálo, že tento Mars nebyl TAK moc jasnější, než jak často bývá vidět a tato událost skýtala malou příležitost pro opravdový objev. Většina pozorovatelů byla ovšem potěšena, že měli jedinečnou příležitost uvidět tak neobvyklé místo. Mnohých se zmocnila bázeň z té nesmírné možnosti být schopen uvidět tvář zcela jiného světa svýma vlastníma očima. Na snímku nahoře se mládež dívá na Mars na "star party" astronomické společnosti East Antrim Astronomical Society v oblasti pro pikniky "Big Collin Picnic Area" na sever od Belfastu v Severním Irsku ve Spojeném království.

Štítky: Mars, Public events


5. vesmírný týden 2026

5. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 1. do 1. 2. 2026. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku. V úterý 27. ledna po 22. hodině se začne přibližovat hvězdokupě Plejády a zakryje slabší hvězdy Taygetu a Asterope. Malé planety jsou nyní zdánlivě za Sluncema ukazují se v koronografu SOHO. Velké planety jsou na večerní obloze. Aktivita Slunce je na střední úrovni a největší skvrny na odvrácené polokouli vidí z Marsu vozítko Perseverance. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce plánuje NASA na 2. února test tankování rakety. Ten může být provázen problémy a může být odkládán. Podle toho uvidíme, zda se uskuteční start v prvním plánovaném okně z 6. na 7. února. Ohlížíme se za výročím přistání Luny 9 na Měsíci, objevem komety Hyakutake a především nepříjemnou havárií raketoplánu Challenger.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »