Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek galaktické supernovy IC 443

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Asi před 8000 lety v naší Galaxii vybuchla hvězda. Pravěcí lidé si možná všimli supernovy jako dočasné hvězdy, ale moderní lidé mohou vidět rozpínající se obálku dokonce ještě dnes. Na snímku nahoře je vidět část obálky IC 443 tvořené složitými vlákny, z nichž některá narážejí do už existujícího molekulárního mračna. Zdejší emise z rázem excitovaného molekulárního vodíku umožňuje astronomům studovat, jaký vliv má rychle se pohybující plyn ze supernovy na vznik hvězd v mračnu. Astronomové navíc teoretizují, že impakty některé částice urychlují na rychlsoti blízké rychlosti světla. O zbytku supernovy IC 443 je též známo, že jasně září i v infračerveném a v rentgenovém světle.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, IC 443


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »