Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zbytek galaktické supernovy IC 443

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Asi před 8000 lety v naší Galaxii vybuchla hvězda. Pravěcí lidé si možná všimli supernovy jako dočasné hvězdy, ale moderní lidé mohou vidět rozpínající se obálku dokonce ještě dnes. Na snímku nahoře je vidět část obálky IC 443 tvořené složitými vlákny, z nichž některá narážejí do už existujícího molekulárního mračna. Zdejší emise z rázem excitovaného molekulárního vodíku umožňuje astronomům studovat, jaký vliv má rychle se pohybující plyn ze supernovy na vznik hvězd v mračnu. Astronomové navíc teoretizují, že impakty některé částice urychlují na rychlsoti blízké rychlosti světla. O zbytku supernovy IC 443 je též známo, že jasně září i v infračerveném a v rentgenovém světle.

Štítky: Supernova, Zbytek supernovy, IC 443


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »