Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kompozitní Krab

Uznání: J. Hester (ASU) et al., CXC, HST, NASA

Ve středu tohoto kompozitního obrázku vnitřní oblasti dobře známé Krabí mlhoviny se nachází pulsar Krab, což je magnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu. Nádherný obrázek kombinuje optická data (červeně) z dalekohledu Hubble Space Telescope a rentgenové snímky (modře) z observatoře Chandra, též použité v populárních filmech o Krabí mlhovině. Pulsar jako kosmické dynamo pohání rentgenovou a optickou emisi z mlhoviny, urychluje nabité částice vytváří tajúplné, zářivé rentgenové výtrysky. Prstencovité útvary jsou oblasti vyzařující rentgenové záření, kde vysokoenergetické částice narážejí do materiálu mlhoviny. Nejvnitřnější prstenec má asi světelný rok. Rotující pulsar s hmotou větší než Slunce a hustotou atomového jádra je zhrouceným jádrem hmotné hvězdy, která vybuchla, zatímco mlhovina je rozpínajícím se zbytkem vnějších vrstev hvězdy. Exploze supernovy byla spatřena v roce 1054.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda, Optical


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »