Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kompozitní Krab

Uznání: J. Hester (ASU) et al., CXC, HST, NASA

Ve středu tohoto kompozitního obrázku vnitřní oblasti dobře známé Krabí mlhoviny se nachází pulsar Krab, což je magnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu. Nádherný obrázek kombinuje optická data (červeně) z dalekohledu Hubble Space Telescope a rentgenové snímky (modře) z observatoře Chandra, též použité v populárních filmech o Krabí mlhovině. Pulsar jako kosmické dynamo pohání rentgenovou a optickou emisi z mlhoviny, urychluje nabité částice vytváří tajúplné, zářivé rentgenové výtrysky. Prstencovité útvary jsou oblasti vyzařující rentgenové záření, kde vysokoenergetické částice narážejí do materiálu mlhoviny. Nejvnitřnější prstenec má asi světelný rok. Rotující pulsar s hmotou větší než Slunce a hustotou atomového jádra je zhrouceným jádrem hmotné hvězdy, která vybuchla, zatímco mlhovina je rozpínajícím se zbytkem vnějších vrstev hvězdy. Exploze supernovy byla spatřena v roce 1054.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda, Optical


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »