Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kompozitní Krab

Uznání: J. Hester (ASU) et al., CXC, HST, NASA

Ve středu tohoto kompozitního obrázku vnitřní oblasti dobře známé Krabí mlhoviny se nachází pulsar Krab, což je magnetizovaná neutronová hvězda o velikosti města, která se otáčí 30 krát za sekundu. Nádherný obrázek kombinuje optická data (červeně) z dalekohledu Hubble Space Telescope a rentgenové snímky (modře) z observatoře Chandra, též použité v populárních filmech o Krabí mlhovině. Pulsar jako kosmické dynamo pohání rentgenovou a optickou emisi z mlhoviny, urychluje nabité částice vytváří tajúplné, zářivé rentgenové výtrysky. Prstencovité útvary jsou oblasti vyzařující rentgenové záření, kde vysokoenergetické částice narážejí do materiálu mlhoviny. Nejvnitřnější prstenec má asi světelný rok. Rotující pulsar s hmotou větší než Slunce a hustotou atomového jádra je zhrouceným jádrem hmotné hvězdy, která vybuchla, zatímco mlhovina je rozpínajícím se zbytkem vnějších vrstev hvězdy. Exploze supernovy byla spatřena v roce 1054.

Štítky: Zbytek supernovy, Rentgenový, Krabí mlhovina, Pulsar, Neutronová hvězda, Optical


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »