Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny v Labuti

Uznání a copyright: Steve Mandel, Galaxy Images

Na tomto jedinečném širokoúhlém pohledu na oblohu v souhvězdí Labutě (Cygnus) je zviditelněná úžasná a komplexní oblast mlhovin roztažených kolem roviny naší galaxie Mléčné dráhy. Snímek pořízený přes filtr propouštějící světlo vyzařované atomy vodíku na poli 34 krát 23 stupňů vycentrovaném na dobře známý asterismus Severní kříž zvýrazňuje kosmická plynová mračna. Při umístění kurzoru nad snímkem lze identikovat jasného a horkého nadobra Deneb (vrchol kříže) a populární útvary na obloze jako jsou emisní oblasti Severní Amerika a Pelikán, IC 1318 "motýl", Srpek a Závojovou mlhovinu. Jako siluetu na pozadí zářících mezihvězdných mračen a přeplněných polí hvězd je vidět Severní uhelný pytel, součást řady mračen zatmívajícího prachu, která v Mléčné dráze vytvářejí Velkou trhlinu. Všechny tyto mlhoviny v Labuti jsou vzdálené asi 2000 světelných let. Spolu se Sluncem leží v naší galaxii ve spirálním rameni Oriona.

Štítky: Emisní mlhovina, Tmavá mlhovina, H alpha, Cygnus, Mouse over


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »