Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhoviny Srdce a Duše

Uznání a copyright: Richard Powell, Digitized Sky Survey, Palomar Observatory, STScI

Nachází se srdce a duše naší Galaxie v Kasiopeji? Asi ne, ale jsou tam dvě jasné emisní mlhoviny přezdívané Srdce a Duše. Mlhovina Srdce, oficiálně označovaná IC 1805, je vidět vpravo nahoře a má tvar připomínající klasický symbol srdce. Obě mlhoviny jasně září v červeném světle vybuzeného vodíku. Obrázek zaplňuje několik mladých otevřených hvězdokup, které se nacházejí i ve středech mlhovin a které jsou nahoře vidět v modré barvě. Tyto mlhoviny mají dohromady zhruba 300 světelných let a světlu to z nich k nám trvá asi 6000 let. Studium hvězd a kup, které se nacházejí v mlhovinách Srdce a Duše se soustředilo na vznikání hmotných hvězd a jak tyto hvězdy ovlivňují svoje okolí.

Štítky: Emisní mlhovina, Heart and Soul nebulae, IC 1805


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »