Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energií nabitá mlhovina v LMC

Uznání: Y. Naze, G. Rauw, J. Manfroid, J. Vreux (Univ. Liege), Y. Chu (Univ. Illinois), ESO

Tato nádherná mlhovina, která se rozvíjí v blízké galaxii Velký Magelanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC), získává energii z radiace a z větrů masivní hvězdy, jejíž povrchová teplota dosahuje 100 000 stupňů. Tento kompozitní barevný snímek z dalekohledu Evropské jižní observatoře Melipal poskytuje v této energetické mlhovině podrobnosti v odstínech modré z emisí atomů hélia, zelené z atomů kyslíku a v červené z atomů vodíku. Zatímco emisní mlhoviny obecně vykazují dobře známé červené světlo z ionizovaných atomů vodíku, tedy z atomů vodíku s odtrženými elektrony, tak atomy ionizovaného hélia jsou stopovou látkou interakcí s ještě vyššími energiemi a jsou v takovém prostředí vzácné. Co činí tuto i jiné nedávno studované emisní mlhoviny velmi výjmečnými jsou spletitá vlákna héliové emise. Kosmickou bublinu vytvořila hmotná Wolf-Rayetova hvězda hvězdnými větry v ranných fázích svého života, a nyní mlhovině dodává energii. Část bubliny je stále patrná ve spodní části snímku. Zobrazená oblast má asi 150 světelných let.

Štítky: Wolf rayet star, Emisní mlhovina, Large magellanic cloud, Bat99-2


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »