Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energií nabitá mlhovina v LMC

Uznání: Y. Naze, G. Rauw, J. Manfroid, J. Vreux (Univ. Liege), Y. Chu (Univ. Illinois), ESO

Tato nádherná mlhovina, která se rozvíjí v blízké galaxii Velký Magelanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC), získává energii z radiace a z větrů masivní hvězdy, jejíž povrchová teplota dosahuje 100 000 stupňů. Tento kompozitní barevný snímek z dalekohledu Evropské jižní observatoře Melipal poskytuje v této energetické mlhovině podrobnosti v odstínech modré z emisí atomů hélia, zelené z atomů kyslíku a v červené z atomů vodíku. Zatímco emisní mlhoviny obecně vykazují dobře známé červené světlo z ionizovaných atomů vodíku, tedy z atomů vodíku s odtrženými elektrony, tak atomy ionizovaného hélia jsou stopovou látkou interakcí s ještě vyššími energiemi a jsou v takovém prostředí vzácné. Co činí tuto i jiné nedávno studované emisní mlhoviny velmi výjmečnými jsou spletitá vlákna héliové emise. Kosmickou bublinu vytvořila hmotná Wolf-Rayetova hvězda hvězdnými větry v ranných fázích svého života, a nyní mlhovině dodává energii. Část bubliny je stále patrná ve spodní části snímku. Zobrazená oblast má asi 150 světelných let.

Štítky: Wolf rayet star, Emisní mlhovina, Large magellanic cloud, Bat99-2


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »