Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Energií nabitá mlhovina v LMC

Uznání: Y. Naze, G. Rauw, J. Manfroid, J. Vreux (Univ. Liege), Y. Chu (Univ. Illinois), ESO

Tato nádherná mlhovina, která se rozvíjí v blízké galaxii Velký Magelanův mrak (Large Magellanic Cloud - LMC), získává energii z radiace a z větrů masivní hvězdy, jejíž povrchová teplota dosahuje 100 000 stupňů. Tento kompozitní barevný snímek z dalekohledu Evropské jižní observatoře Melipal poskytuje v této energetické mlhovině podrobnosti v odstínech modré z emisí atomů hélia, zelené z atomů kyslíku a v červené z atomů vodíku. Zatímco emisní mlhoviny obecně vykazují dobře známé červené světlo z ionizovaných atomů vodíku, tedy z atomů vodíku s odtrženými elektrony, tak atomy ionizovaného hélia jsou stopovou látkou interakcí s ještě vyššími energiemi a jsou v takovém prostředí vzácné. Co činí tuto i jiné nedávno studované emisní mlhoviny velmi výjmečnými jsou spletitá vlákna héliové emise. Kosmickou bublinu vytvořila hmotná Wolf-Rayetova hvězda hvězdnými větry v ranných fázích svého života, a nyní mlhovině dodává energii. Část bubliny je stále patrná ve spodní části snímku. Zobrazená oblast má asi 150 světelných let.

Štítky: Wolf rayet star, Emisní mlhovina, Large magellanic cloud, Bat99-2


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »