Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Vejce v polarizovaném světle

Uznání: W. Sparks (STScI) & R. Sahai (JPL), Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Kde je střed této neobvyklé mlhoviny Vejce? Podobně jako se kuřátka proklovávají ven z vajíčka, tak i hvězda uprostřed mlhoviny Vejce odvrhuje obálky plynu a prachu a pomalu se transformuje na bílého trpaslíka. Mlhovina Vejce je rychle se vyvíjející pre-planetární mlhovinou, která má asi jeden světelný rok a nachází se v souhvězdí Labutě (Cygnus). Hvězdu ve středu sice zakrývá hustý prach, ale zato prachové obálky světlo z této hvězdy odrážejí. Přednostní odraz světla, které kmitá v rovině definované jednak každým prachovým zrnem, hvězdou ve středu a pozorovatelem, způsobuje jev známý jako polarizace. Měření orientace polarizovaného světla u mlhoviny Vejce dává vodítko, kde se skrytý zdroj nachází. Falešné barvy u snímku nahoře zvýrazňují orientaci polarizace. Snímek pořídila kamera Advanced Camera for Surveys na kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Egg Nebula, Polarized light


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »