Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Vejce v polarizovaném světle

Uznání: W. Sparks (STScI) & R. Sahai (JPL), Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Kde je střed této neobvyklé mlhoviny Vejce? Podobně jako se kuřátka proklovávají ven z vajíčka, tak i hvězda uprostřed mlhoviny Vejce odvrhuje obálky plynu a prachu a pomalu se transformuje na bílého trpaslíka. Mlhovina Vejce je rychle se vyvíjející pre-planetární mlhovinou, která má asi jeden světelný rok a nachází se v souhvězdí Labutě (Cygnus). Hvězdu ve středu sice zakrývá hustý prach, ale zato prachové obálky světlo z této hvězdy odrážejí. Přednostní odraz světla, které kmitá v rovině definované jednak každým prachovým zrnem, hvězdou ve středu a pozorovatelem, způsobuje jev známý jako polarizace. Měření orientace polarizovaného světla u mlhoviny Vejce dává vodítko, kde se skrytý zdroj nachází. Falešné barvy u snímku nahoře zvýrazňují orientaci polarizace. Snímek pořídila kamera Advanced Camera for Surveys na kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Egg Nebula, Polarized light


12. vesmírný týden 2025

12. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 3. do 23. 3. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer končí viditelnost planety Venuše, zůstává Uran, Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je středně vysoká. Kotouč Slunce v souhvězdí Ryb překročí 20. března nebeský rovník a začne astronomické jaro. Sonda Blue Ghost vyfotila Zemi a Slunce během zatmění z povrchu Měsíce. Na ISS dorazila posádka mise Crew-10. Při misi Transporter 13 bylo vyneseno 74 družic. Americké výzkumné mise SPHEREx a PUNCH vynesl také Falcon 9, který si v týdnu připsal pět startů. Před 60 lety vystoupil poprvé do volného kosmu Alexej Leonov.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 H5 (Lemmon).

Snímek komety C/2023 H5 (Lemmon). Měřítko snímku je 2.2"/px, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země 3.834 au, od Slunce 4.395 au.

Další informace »