Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z vesmíru

Uznání: Don Pettit, ISS Expedition 6, NASA

Jak vypadají polární záře z vesmíru? Na zemi polární záře tančí vysoko nad mraky a často vytvářejí spektakulární podívanou. Mezinárodní kosmická stanice (International Space Station - ISS) obíhá zrovna ve stejných výškách jako mnoho polárních září. Proto někdy prolétá nad nimi, ale někdy nimi přímo prolétá. Proudy aurorálních elektronů a protonů jsou příliš tenké na to, než aby byly pro ISS nebezpečné, podobně jako mračna představují malé nebezpečí pro letadla. Digitálně zaostřenou zelenou polární záři na obrázku nahoře zachytil Don Pettit, vědecký pracovník na ISS. Dr. Pettit z oběžné dráhy hlásí, že se proměnlivé polární záře mohou plazit kolem dokola jako obrovské zelené améby, měňavky. Hluboko dole na planetě Zemi je v severní Kanadě vidět impaktní kráter Manicouagan.

Štítky: Polární záře, Manicouagan impact crater


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »