Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Londýn v noci

Uznání: ISS Crew, Earth Sciences and Image Analysis Lab, JSC, NASA

Poznáváte tuto spletitou kulovou hvězdokupu? Ve skutečnosti jde o souhvězdí světel měst kolem Londýna v Británii na planetě Zemi, jak to zaznamenala digitální kamera z Mezinárodní kosmické stanice. Tento noční záběr byl pořízen v únoru 2003, sever je nahoře, trochu doleva. Podle dálničního kruhového objezdu "London Orbital" M25 (... ale ne Messier 25), lze nejsnadněji rozeznat jih města. Ještě více na jihu jsou světla letiště Gatwick a zrovna uvnitř západního výběžku dálnice Orbital (nalevo) je Heathrow. Na východě města se rozevírá ztemnělé ústí řeky Temže. Trochu na západ od středu města hustě pokrytého světly vynikají dvě malé "tmavé mlhoviny" - Hyde Park a Regents Park.

Štítky: Země, Night, London


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »