Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Londýn v noci

Uznání: ISS Crew, Earth Sciences and Image Analysis Lab, JSC, NASA

Poznáváte tuto spletitou kulovou hvězdokupu? Ve skutečnosti jde o souhvězdí světel měst kolem Londýna v Británii na planetě Zemi, jak to zaznamenala digitální kamera z Mezinárodní kosmické stanice. Tento noční záběr byl pořízen v únoru 2003, sever je nahoře, trochu doleva. Podle dálničního kruhového objezdu "London Orbital" M25 (... ale ne Messier 25), lze nejsnadněji rozeznat jih města. Ještě více na jihu jsou světla letiště Gatwick a zrovna uvnitř západního výběžku dálnice Orbital (nalevo) je Heathrow. Na východě města se rozevírá ztemnělé ústí řeky Temže. Trochu na západ od středu města hustě pokrytého světly vynikají dvě malé "tmavé mlhoviny" - Hyde Park a Regents Park.

Štítky: Země, Night, London


24. vesmírný týden 2026

24. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Jupitera 7.6.2026

Tato je pořízena 7.6. den před max.přiblížením

Další informace »