Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur nad obzorem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Viděli jste vůbec kdy planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá tak blízko ke Slunci, tak se na pozemské obloze od Slunce nikdy nevzdaluje moc daleko. Pokud Merkur následuje Slunce, tak je viditelný nízko nad obzorem krátce po západu slunce. Pokud Merkur předchází Slunce, tak je viditelný jen krátce před východem slunce. A tak v určitých obdobích roku dokáží informovaní pozorovatelé s trochou odholání obvykle najít Merkura z míst s nezakrytým obzorem. Zato nahoře je vidět hodně úsilí kombinovaného s digitálním trikem k zobrazení postupných poloh Merkura v březnu 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, když se Slunce nacházelo 10 stupňů pod obzorem a pak byly superponovány na nejvíce fotogenický západ Slunce. Uprostřed tohoto měsíce se bude Merkur zase nacházet v poloze vhodné pro pozorování po západu nad západním obzorem, ale koncem dubna bude slábnout a mizet do soumraku. Dne 7. května Merkur přejde přes sluneční disk.

Štítky: Obloha, Merkur, Transit of mercury


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »