Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Merkur nad obzorem

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Viděli jste vůbec kdy planetu Merkur? Jelikož Merkur obíhá tak blízko ke Slunci, tak se na pozemské obloze od Slunce nikdy nevzdaluje moc daleko. Pokud Merkur následuje Slunce, tak je viditelný nízko nad obzorem krátce po západu slunce. Pokud Merkur předchází Slunce, tak je viditelný jen krátce před východem slunce. A tak v určitých obdobích roku dokáží informovaní pozorovatelé s trochou odholání obvykle najít Merkura z míst s nezakrytým obzorem. Zato nahoře je vidět hodně úsilí kombinovaného s digitálním trikem k zobrazení postupných poloh Merkura v březnu 2000. Všechny snímky byly pořízeny ze stejného místa ve Španělsku, když se Slunce nacházelo 10 stupňů pod obzorem a pak byly superponovány na nejvíce fotogenický západ Slunce. Uprostřed tohoto měsíce se bude Merkur zase nacházet v poloze vhodné pro pozorování po západu nad západním obzorem, ale koncem dubna bude slábnout a mizet do soumraku. Dne 7. května Merkur přejde přes sluneční disk.

Štítky: Obloha, Merkur, Transit of mercury


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »