Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6888: rentgenové záření ve větru

Uznání: Y.-H. Chu & R. Gruendl (Univ. Illinois) et al.
X-ray; CXO / NASA, Optical; SDSU / MLO

NGC 6888, též známá jako mlhovina Srpek, je kosmická bublina mezihvězdného plynu velká 25 světelných let. Vytvořily ji větry z jasné, masivní hvězdy, která je vidět u středu tohoto kompozitního obrázku, rázem stlačená plynová vlákna zářící v optických vlnových délkách reprezentují zelené a žluté odstíny. Rentgenový obraz části mlhoviny z observatoře Chandra je překrytý modrou barvou. Obvykle není vidět, když takové izolované bubliny hvězdného větru vytvářejí energetické rentgenové záření, které je potřeba pro zahřívání plynu na milióny stupňů Celsia. Zdá se, že NGC 6888 toho dosáhla tehdy, když se do pomalu se pohybujícího větru z centrální hvězdy ve stavu rudého veleobra navezly a překryly rychlejší větry poháněné intenzivním zářením z odkrytých vnitřních vrstev hvězdy. Na konci svého hvězdného života, spaluje centrální hvězda v NGC 6888 palivo abnormální rychlostí, nakonec přejde do výbuchu a asi za 100 000 let vytvoří supernovu. NGC 6888 je v blízkosti pouhých 5000 světelných let v souhvězdí Labutě (Cygnus).

Štítky: Supernova, Hvězdný vítr, Rentgenový, Mlhovina Srpek, Massive star


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Labuť, Orel, Delfín, Lyra, Had, Hadonoš, Herkules, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »