Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volně letící Hubble

Uznání: STS-82 Crew, STScI, NASA

Proč umísťovat observatoře ve vesmíru? Většina dalekohledů je na zemi. Na zemi lze snadno umístit těžší dalekohled a lze jej snadněji opravit. Potíž je, že pozemské dalekohledy se musí dívat přes pozemskou atmosféru. Zaprvé, atmosféra Země blokuje široký rozsah elektromagnetického spektra a jenom úzkému pásu viditelného světla umožňuje, aby dosáhl povrchu. Dalekohledy, které zkoumají Vesmír s využitím světla mimo viditelného, takové jaký je třeba na palubě rentgenové observatoře Chandra musí být vyneseny nad absorbující atmosféru. Zadruhé, světlo, kterému zemská atmosféra dovolí projít se rozmazává. Rozmazání je způsobováno variací hustoty a trvalým pohybem vzduchu. Tím, že nahoře zobrazený kosmický dalekohled Hubble Space Telescope obíhá nad atmosférou Země, tak dokáže získat jasnější snímky. Dokonce přestože má zrcadlo HST průměr 15 krát menší než velké pozemské dalekohledy, tak pořád dokáže rozlišit jemnější podrobnosti. A plánuje budoucí velký optický dalekohled ve vesmíru.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Space


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »