Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zemské magnetické pole

Uznání a copyright: Gary A. Glatzmaier (UCSC)

Proč má Země magnetické pole? Elektrická vodivost roztaveného plazmatu v jádru Země by měla během pouhých tisíců let současné magnetické pole utlumit. Doposud ale naše pět miliard let stará Země zcela jasně nutí magnety, aby směřovaly k (definovanému) severu. Tato záhada je stále předmětem studia, ale nedávné úvahy vedou k pohybům ve vnějším kapalném jádru. Zvláště jak se ochlazují části vnějšího jádra a padají dovnitř, tak oceány tekutého na železo bohatého magmatu stoupají ven a otáčením Země jsou nuceny do šroubovitého pohybu. O tomto pohybu nyní mnoho geologů věří, že zemský magnetismus regeneruje. Počítačová simulace na snímku nahoře ukazuje výsledné siločáry magnetického pole, které vedou až do dvou zemských poloměrů, přičemž modré siločáry vedou dovnitř a žluté vedou ven.

Štítky: Peekskill meteor


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »