Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké skupiny slunečních skvrn 10484 a 10486

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Přes sluneční disk se nyní pohybují dvě neobvykle velké skupiny slunečních skvrn. Každá skupina zhruba o velikosti Jupitera je neobvyklá nejen svojí velikostí, ale také proto, že se objevuje tři roky po slunečním maximu, což je vrchol sluneční povrchové aktivity. Skupina slunečních skvrn 10484 je vidět poblíž středu obrázku, zatímco skupina 10486 právě přechází přes levý okraj Slunce. Aktivní oblast spojená se sluneční skvrnou 484 (zkráceně, jen poslední tři číslice) již vyvrhla velký koronální výron hmoty (coronal mass ejection - CME) částic do Sluneční soustavy. Radiace tohoto druhu má při zásahu Země sílu přerušit normální provoz družic, na druhou stranu zase zároveň vyvolává krásné polární záře. Slunečním skvrnám 484 a 486, které se otáčejí spolu se Sluncem bude jedna úplná otočka trvat asi 30 dní a během této doby se budou pomalu vyvíjet co do velikosti i tvaru. Obrázek nahoře byl pořízen digitální kamerou přidržovanou k malému dalekohledu, ovšem s velkou pečlivostí bylo dodržováno pravidlo nikdy se nedívat přímo do Slunce.

Štítky: Sluneční skvrny, Active sun


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »