Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké skupiny slunečních skvrn 10484 a 10486

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Přes sluneční disk se nyní pohybují dvě neobvykle velké skupiny slunečních skvrn. Každá skupina zhruba o velikosti Jupitera je neobvyklá nejen svojí velikostí, ale také proto, že se objevuje tři roky po slunečním maximu, což je vrchol sluneční povrchové aktivity. Skupina slunečních skvrn 10484 je vidět poblíž středu obrázku, zatímco skupina 10486 právě přechází přes levý okraj Slunce. Aktivní oblast spojená se sluneční skvrnou 484 (zkráceně, jen poslední tři číslice) již vyvrhla velký koronální výron hmoty (coronal mass ejection - CME) částic do Sluneční soustavy. Radiace tohoto druhu má při zásahu Země sílu přerušit normální provoz družic, na druhou stranu zase zároveň vyvolává krásné polární záře. Slunečním skvrnám 484 a 486, které se otáčejí spolu se Sluncem bude jedna úplná otočka trvat asi 30 dní a během této doby se budou pomalu vyvíjet co do velikosti i tvaru. Obrázek nahoře byl pořízen digitální kamerou přidržovanou k malému dalekohledu, ovšem s velkou pečlivostí bylo dodržováno pravidlo nikdy se nedívat přímo do Slunce.

Štítky: Sluneční skvrny, Active sun


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »