Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké skupiny slunečních skvrn 10484 a 10486

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado

Přes sluneční disk se nyní pohybují dvě neobvykle velké skupiny slunečních skvrn. Každá skupina zhruba o velikosti Jupitera je neobvyklá nejen svojí velikostí, ale také proto, že se objevuje tři roky po slunečním maximu, což je vrchol sluneční povrchové aktivity. Skupina slunečních skvrn 10484 je vidět poblíž středu obrázku, zatímco skupina 10486 právě přechází přes levý okraj Slunce. Aktivní oblast spojená se sluneční skvrnou 484 (zkráceně, jen poslední tři číslice) již vyvrhla velký koronální výron hmoty (coronal mass ejection - CME) částic do Sluneční soustavy. Radiace tohoto druhu má při zásahu Země sílu přerušit normální provoz družic, na druhou stranu zase zároveň vyvolává krásné polární záře. Slunečním skvrnám 484 a 486, které se otáčejí spolu se Sluncem bude jedna úplná otočka trvat asi 30 dní a během této doby se budou pomalu vyvíjet co do velikosti i tvaru. Obrázek nahoře byl pořízen digitální kamerou přidržovanou k malému dalekohledu, ovšem s velkou pečlivostí bylo dodržováno pravidlo nikdy se nedívat přímo do Slunce.

Štítky: Sluneční skvrny, Active sun


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »