Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D SDSS mapa Vesmíru

Uznání a copyright: Sloan Digital Sky Survey Team, NASA, NSF, DOE

Poslední mapa vesmíru zase ukazuje, že v našem vesmíru převládá temná hmota a tmavá energie. Digitální přehlídka oblohy SDSS (Sloan Digital Sky Survey) právě proměřuje vzdálenosti u více jak miliónu galaxií. Galaxie se nejprve identifikují na 2D snímcích jako je snímek zobrazený vpravo nahoře a pak se měří jejich vzdálenost, aby bylo možné vytvořit 3D mapu. Přehlídka SDSS má nyní 3D informace pro více jak 200 000 galaxií a tak nyní konkuruje 3D sčítání galaxií z mapy oblohy Two-Degree Field. Poslední SDSS mapa zobrazená nahoře vlevo může ukázat distribuci galaxií pouze tehdy, pokud se vesmír vyvíjel jistým způsobem a má jisté složení. Po vyzkoušení mnoha kandidátských vesmírů mapě nahoře nejlépe přiléhá Popelčin vesmír s 5% atomů, 25% tmavé hmoty a 70% tmavé energie. Takový vesmír byl předtím postulován protože jeho nedávná rychlá expanze dokáže vysvětlit, proč jsou vzdálené supernovy tak slabé a jeho raný vývoj může vysvětlit skvrnitou distribuci u velmi vzdáleného kosmického mikrovlnného pozadí.

Štítky: Vesmír, Dark energy, SDSS


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »