Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D SDSS mapa Vesmíru

Uznání a copyright: Sloan Digital Sky Survey Team, NASA, NSF, DOE

Poslední mapa vesmíru zase ukazuje, že v našem vesmíru převládá temná hmota a tmavá energie. Digitální přehlídka oblohy SDSS (Sloan Digital Sky Survey) právě proměřuje vzdálenosti u více jak miliónu galaxií. Galaxie se nejprve identifikují na 2D snímcích jako je snímek zobrazený vpravo nahoře a pak se měří jejich vzdálenost, aby bylo možné vytvořit 3D mapu. Přehlídka SDSS má nyní 3D informace pro více jak 200 000 galaxií a tak nyní konkuruje 3D sčítání galaxií z mapy oblohy Two-Degree Field. Poslední SDSS mapa zobrazená nahoře vlevo může ukázat distribuci galaxií pouze tehdy, pokud se vesmír vyvíjel jistým způsobem a má jisté složení. Po vyzkoušení mnoha kandidátských vesmírů mapě nahoře nejlépe přiléhá Popelčin vesmír s 5% atomů, 25% tmavé hmoty a 70% tmavé energie. Takový vesmír byl předtím postulován protože jeho nedávná rychlá expanze dokáže vysvětlit, proč jsou vzdálené supernovy tak slabé a jeho raný vývoj může vysvětlit skvrnitou distribuci u velmi vzdáleného kosmického mikrovlnného pozadí.

Štítky: Vesmír, Dark energy, SDSS


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »