Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3D SDSS mapa Vesmíru

Uznání a copyright: Sloan Digital Sky Survey Team, NASA, NSF, DOE

Poslední mapa vesmíru zase ukazuje, že v našem vesmíru převládá temná hmota a tmavá energie. Digitální přehlídka oblohy SDSS (Sloan Digital Sky Survey) právě proměřuje vzdálenosti u více jak miliónu galaxií. Galaxie se nejprve identifikují na 2D snímcích jako je snímek zobrazený vpravo nahoře a pak se měří jejich vzdálenost, aby bylo možné vytvořit 3D mapu. Přehlídka SDSS má nyní 3D informace pro více jak 200 000 galaxií a tak nyní konkuruje 3D sčítání galaxií z mapy oblohy Two-Degree Field. Poslední SDSS mapa zobrazená nahoře vlevo může ukázat distribuci galaxií pouze tehdy, pokud se vesmír vyvíjel jistým způsobem a má jisté složení. Po vyzkoušení mnoha kandidátských vesmírů mapě nahoře nejlépe přiléhá Popelčin vesmír s 5% atomů, 25% tmavé hmoty a 70% tmavé energie. Takový vesmír byl předtím postulován protože jeho nedávná rychlá expanze dokáže vysvětlit, proč jsou vzdálené supernovy tak slabé a jeho raný vývoj může vysvětlit skvrnitou distribuci u velmi vzdáleného kosmického mikrovlnného pozadí.

Štítky: Vesmír, Dark energy, SDSS


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »