Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Silné sluneční vzplanutí

Credit: SOHO Consortium, LASCO, ESA, NASA

Naše Slunce včera vyprodukovalo jedno z nejsilnějších slunečních vzplanutí zaznamenané v historii. Seen across the electromagnetic spectrum, the Sun briefly became over 100 times brighter in X-rays than normal. Over the next few days, as energetic particles emitted from these regions strike the Earth, satellite communications might be affected and auroras might develop. The flare and resulting CME, emitted from giant sunspot group 10486, was captured above as it happened by the by the LASCO instrument aboard the Sun-orbiting SOHO satellite. The disk of the Sun is covered to accentuate surrounding areas. The time-lapse movie shows the tremendous explosion in frames separated in real time by about 30 minutes each. The frames appear progressively noisier as protons from the CME begin to strike the detector. The SOHO satellite has been put in a temporary safe mode to avoid damage from the solar particle storm.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Cme, Animated gif


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »