Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Koloradem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Včera 29. října kolem 06:30 světového času se mračno vysokoenergetických částic ze Slunce dostalo do kolize s magnetosférou planety Země a vyvolalo tak výrazné polární záře. Očekávaná kolize následovala intenzivní sluneční vzplanutí a výtrysk koronální hmoty zaznamenané 28. října a tak hodně nedočkavých pozorovatelů oblohy bylo odměněno krásnou světelnou podívanou. I když se polární záře normálně na obloze jihu Spojených Států nevyskytují, tak tentokrát byly v časných ranních hodinách hlášeny z míst v Missouri, Texasu, Novém Mexiku a v Kalifornii. Bouřlivého vesmírného počasí si včera časně ráno poblíž města Yampa v Koloradu také užíval astronom Jimmy Westlake. Udělal na něj dojem tento barevný úkaz severní záře vytvářené excitovanými atomy kyslíku a dusíku, na které působí ve výškách nad 100 kilometrů vysokoenergetické elektrony. Přes extrémě vysokou záři prosvítají jasnější hvězdy a mnohem nižší mraky a vzdálený obzor je vidět jako silueta.

Štítky: Polární záře, Cme, Sluneční vzplanutí, Colorado


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »