Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Koloradem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Včera 29. října kolem 06:30 světového času se mračno vysokoenergetických částic ze Slunce dostalo do kolize s magnetosférou planety Země a vyvolalo tak výrazné polární záře. Očekávaná kolize následovala intenzivní sluneční vzplanutí a výtrysk koronální hmoty zaznamenané 28. října a tak hodně nedočkavých pozorovatelů oblohy bylo odměněno krásnou světelnou podívanou. I když se polární záře normálně na obloze jihu Spojených Států nevyskytují, tak tentokrát byly v časných ranních hodinách hlášeny z míst v Missouri, Texasu, Novém Mexiku a v Kalifornii. Bouřlivého vesmírného počasí si včera časně ráno poblíž města Yampa v Koloradu také užíval astronom Jimmy Westlake. Udělal na něj dojem tento barevný úkaz severní záře vytvářené excitovanými atomy kyslíku a dusíku, na které působí ve výškách nad 100 kilometrů vysokoenergetické elektrony. Přes extrémě vysokou záři prosvítají jasnější hvězdy a mnohem nižší mraky a vzdálený obzor je vidět jako silueta.

Štítky: Polární záře, Cme, Sluneční vzplanutí, Colorado


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »