Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Koloradem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Včera 29. října kolem 06:30 světového času se mračno vysokoenergetických částic ze Slunce dostalo do kolize s magnetosférou planety Země a vyvolalo tak výrazné polární záře. Očekávaná kolize následovala intenzivní sluneční vzplanutí a výtrysk koronální hmoty zaznamenané 28. října a tak hodně nedočkavých pozorovatelů oblohy bylo odměněno krásnou světelnou podívanou. I když se polární záře normálně na obloze jihu Spojených Států nevyskytují, tak tentokrát byly v časných ranních hodinách hlášeny z míst v Missouri, Texasu, Novém Mexiku a v Kalifornii. Bouřlivého vesmírného počasí si včera časně ráno poblíž města Yampa v Koloradu také užíval astronom Jimmy Westlake. Udělal na něj dojem tento barevný úkaz severní záře vytvářené excitovanými atomy kyslíku a dusíku, na které působí ve výškách nad 100 kilometrů vysokoenergetické elektrony. Přes extrémě vysokou záři prosvítají jasnější hvězdy a mnohem nižší mraky a vzdálený obzor je vidět jako silueta.

Štítky: Polární záře, Cme, Sluneční vzplanutí, Colorado


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »