Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře nad Koloradem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College)

Včera 29. října kolem 06:30 světového času se mračno vysokoenergetických částic ze Slunce dostalo do kolize s magnetosférou planety Země a vyvolalo tak výrazné polární záře. Očekávaná kolize následovala intenzivní sluneční vzplanutí a výtrysk koronální hmoty zaznamenané 28. října a tak hodně nedočkavých pozorovatelů oblohy bylo odměněno krásnou světelnou podívanou. I když se polární záře normálně na obloze jihu Spojených Států nevyskytují, tak tentokrát byly v časných ranních hodinách hlášeny z míst v Missouri, Texasu, Novém Mexiku a v Kalifornii. Bouřlivého vesmírného počasí si včera časně ráno poblíž města Yampa v Koloradu také užíval astronom Jimmy Westlake. Udělal na něj dojem tento barevný úkaz severní záře vytvářené excitovanými atomy kyslíku a dusíku, na které působí ve výškách nad 100 kilometrů vysokoenergetické elektrony. Přes extrémě vysokou záři prosvítají jasnější hvězdy a mnohem nižší mraky a vzdálený obzor je vidět jako silueta.

Štítky: Polární záře, Cme, Sluneční vzplanutí, Colorado


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »