Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře v noci

Uznání a copyright: Juha Kinnunen

Většinu října do magnetosféry planety Země tloukly ze Slunce putující rázové vlny a poryvy slunečního větru. V důsledku toho byli pozorovatelé ve vysokých šířkách severní polokoule obdařováni mnoha představeními polární záře nebo aurora borealis neboli severních světel. Tak například, prvního října bylo nad obzorem u města Inari v severním finském Laponsku vyfotografováno toto zvláště duchovité zjevení. Nyní už sluneční vítr utichá. Takže když se dnes v noci ocitnete venku a uvidíte jakési duchy honit se po obloze, tak to možná nebude polární záře. Přejeme vám bezpečný a veselý Halloween!

Štítky: Polární záře, Halloween


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC _1

Canon EOS 5D Mark II,f/4.0, čas: 8.0 sec, ISO:400

Další informace »