Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonidy nad Ayersovou skálou

Uznání a copyright: Vic & Jen Winter (ICSTARS Astronomy)

Bude letošní meteorický roj Leonid stejně bohatý jako v minulých letech? Nikdo to neví jistě. Ovšem možná že v uplývajících nočních hodinách 18. listopadu přetrvávajících po většinu 19. listopadu budou mít pozorovatelé oblohy na celém světě vůbec poslední příležitost uvidět meteorický déšť. I když asi záře skoro celého úplňku překryje mnoho slabých meteorů, tak na druhé straně oblohy může přelétat spousta jasných meteorů. Snímek nahoře byl pořízen v roce 2001, kdy Leonidy svištěly nad Ayersovou skálou v Austrálii. Snímek je ve skutečnosti digitální složeninou 22 samostatných políček, včetně jednoho při západu slunce. Vlevo nahoře je vidět Gumova mlhovina.

Štítky: Leonidy, 2001, Ayers Rock


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »