Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční brázdy

Uznání: Apollo 10, NASA

Co mohlo způsobit dlouhé vruby na Měsíci? První byl objeven malým dalekohledem před více jak 200 lety. Brázdy jsou vidět všude na Měsíci. V současnosti se rozeznávají tři typy brázd: sinusové brázdy, které mají hodně meandrovitých křivek, obloukovité brázdy, které jsou tvořeny oblouky a přímé brázdy, jako je nahoře zobrazená brázda Ariadaeus Rille. Dlouhé brázdy jako je Ariadaeus Rille dosahují stovek kilometrů. Sinusovité brázdy se nyní považují za zbytky starodávných toků lávy, ale původ obloukovitých a přímých brázd je stále předmětem výzkumu. Přímou brázdu nahoře vyfotografovala v roce 1969 posádka Apolla 10 při svém historickém přiblížení k lunárnímu povrchu na pouhých 14 kilometrů. Apollo 11 pak o dva měsíce později zužitkovalo hodně znalostí získaných Apollem 10 a přistálo na Měsíci.

Štítky: Měsíc, Rille


1. vesmírný týden 2026

1. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 12. 2025 do 4. 1. 2026. Ještě se loučíme se starým rokem a už nám začíná první týden toho nového. Zakončíme ho úplňkem Měsíce, což znamená, že letos meteory roje Kvadrantidy asi neuvidíme. Večer je nad jihem Saturn. Jupiter je vidět celou noc. Další planety jsou slabé a přezařuje je Měsíc nebo jsou úhlově blízko Slunci. Aktivita Slunce se podle očekávání zvýšila. V kosmonautice jsme mohli zaznamenat po delší době i dva neúspěšné starty, ale i závěr roku ještě přináší další starty. Před 225 lety se podařilo nalézt první těleso v oblasti mezi Marsem a Jupiterem, trpasličí planetu Ceres.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter nad západním obzorem

Další informace »