Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pihy na Europě

Uznání: R. Pappalardo (U. Colorado) et al., Galileo Project, JPL, NASA

Europa, jeden z největších jupiterových galileovských měsíců možná opravdu pod svým ledovým povrchem ukrývá oceán kapalné vody a tak udržuje vzrušující možnost života. Na tomto obrázku, zkonstruovaném z údajů pořízených v letech 1996 a 1997 sondou Galileo, jsou vidět pro Europu charakteristické povrchové brázdy a praskliny spolu s dómy a červenavými skvrnami nazývanými lenticulae z latiského slova pro pihy. Pihy mají asi 10 kilometrů a předpokládá se, že jde o výdutě teplejšího ledu odspodu, které postupně vystoupaly přes chladnější povrchové vrstvy, obdobou je pohyb v lava lampách. Pokud pihy opravdu představují materiál z hlubších ledových vrstev bližších skrytému oceánu, tak by budoucí kosmické výpravy měly odebírat vzorky z poměrně dostupných pih než provrtávat potenciálně tlustou vrstvu ledu.

Štítky: Jupiter, Galileo, Voda, Europa, Ridges, Lenticulae


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »