Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pihy na Europě

Uznání: R. Pappalardo (U. Colorado) et al., Galileo Project, JPL, NASA

Europa, jeden z největších jupiterových galileovských měsíců možná opravdu pod svým ledovým povrchem ukrývá oceán kapalné vody a tak udržuje vzrušující možnost života. Na tomto obrázku, zkonstruovaném z údajů pořízených v letech 1996 a 1997 sondou Galileo, jsou vidět pro Europu charakteristické povrchové brázdy a praskliny spolu s dómy a červenavými skvrnami nazývanými lenticulae z latiského slova pro pihy. Pihy mají asi 10 kilometrů a předpokládá se, že jde o výdutě teplejšího ledu odspodu, které postupně vystoupaly přes chladnější povrchové vrstvy, obdobou je pohyb v lava lampách. Pokud pihy opravdu představují materiál z hlubších ledových vrstev bližších skrytému oceánu, tak by budoucí kosmické výpravy měly odebírat vzorky z poměrně dostupných pih než provrtávat potenciálně tlustou vrstvu ledu.

Štítky: Jupiter, Galileo, Voda, Europa, Ridges, Lenticulae


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »