Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná a bouřlivá noc

Uznání a copyright: T. Credner & S. Kohle, AlltheSky.com

Byla to temná a bouřlivá noc. Ale toho dne 29.srpna byla rudá planeta Mars blízko svého největšího přiblížení k Zemi za posledních téměř 60 000 let a na obloze jasně zářila proti pozadí hvězd ze souhvězdí Vodnáře (Aquarius). V popředí tohoto znepokojivého pohledu jsou ohromné bouřkové mraky osvětlované blesky. Mars nemá samozřejmě nic do činění s pozemskými bouřkami, ale jak Mars, tak bouře mají sílu vyvolávat představivost a zvědavost pozemšťanů. A kdo ví jakou zářivou podívanou možná spatříte venku dnes v noci? Přejeme vám bezpečný Happy Halloween!

Štítky: Mars, Blesk, Bouře, Halloween


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zákryt Regula Měsícem

Snímek Měsíce a Regula před zákrytem.

Další informace »