Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Temná a bouřlivá noc

Uznání a copyright: T. Credner & S. Kohle, AlltheSky.com

Byla to temná a bouřlivá noc. Ale toho dne 29.srpna byla rudá planeta Mars blízko svého největšího přiblížení k Zemi za posledních téměř 60 000 let a na obloze jasně zářila proti pozadí hvězd ze souhvězdí Vodnáře (Aquarius). V popředí tohoto znepokojivého pohledu jsou ohromné bouřkové mraky osvětlované blesky. Mars nemá samozřejmě nic do činění s pozemskými bouřkami, ale jak Mars, tak bouře mají sílu vyvolávat představivost a zvědavost pozemšťanů. A kdo ví jakou zářivou podívanou možná spatříte venku dnes v noci? Přejeme vám bezpečný Happy Halloween!

Štítky: Mars, Blesk, Bouře, Halloween


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Saturn

Další informace »