Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. listopad 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. listopad 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pozdní Leonida z řídkého roje

Uznání: Mauna Kea CONCAM, The Night Sky Live Project

Meteorický roj Leonid 2003 obsahoval poměrně málo meteorů. Tak jak se čekalo a na rozdíl od několika minulých let, Země neprocházela žádným hustým proudem částic, které by za sebou zanechala kometa Tempel-Tuttle. Podle předběžných zpráv vrcholná četnost meteorů dosahovala jen jednoho poměrně slabého meteoru za minutu a to i z dobrých míst v nejlepším čase. Na snímku nahoře je jedna z jasnějších Leonid 2003 zachycená jednou z nepřetržitě pracujících webových celooblohových nočních kamer (CONCAM) globálního projektu Noční obloha živě. Snímek rybím okem nad Mauna Kea na Hawaji v USA ukazuje noční oblohu od obzoru k obzoru. Několik jasných hvězd a planet na snímku je popsáno. Povšimněte si, že tento meteor stejně jako všechny ostatní Leonidy zdánlivě vylétá ze souhvězdí Lva označeného vlevo nahoře. I když v tomto roce vrchol Leonid nastal 19.listopadu, tak tento meteor se zablýsknul další noc.

Štítky: Leonidy, Meteorický roj


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »