Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čočkovitý mrak nad Havají

Uznání a copyright: Peter Michaud (Gemini Obs.)

Může toto udělat mrak? Skutečně může, nahoře je zobrazeno několik mraků naskládaných do jediného výrazného čočkovitého mračna. Normálně se vzduch pohybuje daleko více horizontálně než vertikálně. Ovšem někdy, když třeba vítr přichází od hor nebo z kopce, tak nastává poměrně silná vertikální oscilace, která vzduch stabilizuje. Suchý vzduch na vrcholu oscilace může být rozvrstven podle obsahu vlhkosti a může tudíž vytvářet mraky v každé vrstvě, kde je vzduch nazycen vlhkostí. Výsledkem může být čočkovitý mrak se silně vrstevnatým vzhledem. Obrázek nahoře byl zachycen minulý týden nedaleko Mauna Kea na Havaji v USA.

Štítky: Hawaii, Lenticular Cloud


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »