Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 869 a NGC 884: Otevřená dvojitá hvězdokupa

Uznání a copyright: Michael Fulbright (MSFAstro.net)

Většina hvězdokup je prostě impozantní. Otevřené hvězdokupy NGC 869 a NGC 884 jsou ovšem impozantní dvojnásobně. Tato neobvyklá dvojitá hvězdokupa, známá též jako "chi a h Persei" je vidět nahoře a je dosti jasná aby mohla být vidět z tmavých míst i bez triedru. Přesto že její objev jistě spadá do období před psanou historií, tak řecký astronom Hipparchus ji pozoruhodně katalogizoval jako "dvojitou kupu". Obě kupy se nacházejí v vzdálenosti přes 7000 světelných let v souhvězdí Persea (Perseus), ale od sebe je dělí jenom stovky světelných let.

Štítky: Double open cluster


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »