Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 869 a NGC 884: Otevřená dvojitá hvězdokupa

Uznání a copyright: Michael Fulbright (MSFAstro.net)

Většina hvězdokup je prostě impozantní. Otevřené hvězdokupy NGC 869 a NGC 884 jsou ovšem impozantní dvojnásobně. Tato neobvyklá dvojitá hvězdokupa, známá též jako "chi a h Persei" je vidět nahoře a je dosti jasná aby mohla být vidět z tmavých míst i bez triedru. Přesto že její objev jistě spadá do období před psanou historií, tak řecký astronom Hipparchus ji pozoruhodně katalogizoval jako "dvojitou kupu". Obě kupy se nacházejí v vzdálenosti přes 7000 světelných let v souhvězdí Persea (Perseus), ale od sebe je dělí jenom stovky světelných let.

Štítky: Double open cluster


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »