Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce stínem Mauna Kea

Uznání a copyright: Michael Connelley (U. Hawaii)

Jak může Měsíc vycházet skrze horu? Nemůže, to co je zde vyfotografováno je východ Měsíce přes stín velké sopky. Jde o sopku Mauna Kea na Havaji v USA, místo častých úžasných fotografií, jelikož je to nesporně jedno z předních pozorovacích míst na planetě Zemi. V opačném směru za kamerou zrovna zapadlo Slunce. Kromě toho Měsíc zrovna prošel plnou fází, kdyby byl přesně v plné fázi, tak by vyšel, možná zatmělý, úplně na špičce stínu. Lom měsíčního světla v zemské atmosféře způsobuje, že se Měsíc jeví trochu oválný. V popředí jsou vidět struskové kužely ze starých vulkanických výbuchů. Vrcholy mraků pod špičkou Mauna Kea mají neobvykle ploché vrcholy, což ukazuje na pokles vzdušné vlhkosti, který často činí vzduch neobvykle suchým - další vlastnost tohoto místa pro pozorování hvězd.

Štítky: Mauna Kea, Moonrise


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »