Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce stínem Mauna Kea

Uznání a copyright: Michael Connelley (U. Hawaii)

Jak může Měsíc vycházet skrze horu? Nemůže, to co je zde vyfotografováno je východ Měsíce přes stín velké sopky. Jde o sopku Mauna Kea na Havaji v USA, místo častých úžasných fotografií, jelikož je to nesporně jedno z předních pozorovacích míst na planetě Zemi. V opačném směru za kamerou zrovna zapadlo Slunce. Kromě toho Měsíc zrovna prošel plnou fází, kdyby byl přesně v plné fázi, tak by vyšel, možná zatmělý, úplně na špičce stínu. Lom měsíčního světla v zemské atmosféře způsobuje, že se Měsíc jeví trochu oválný. V popředí jsou vidět struskové kužely ze starých vulkanických výbuchů. Vrcholy mraků pod špičkou Mauna Kea mají neobvykle ploché vrcholy, což ukazuje na pokles vzdušné vlhkosti, který často činí vzduch neobvykle suchým - další vlastnost tohoto místa pro pozorování hvězd.

Štítky: Mauna Kea, Moonrise


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »