Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové Horizonty u Jupiteru

Uznání a copyright obrazu: Dan Durda (SwRI)

Na obrázku je umělecká představa kosmické sondy NASA Nové Horizonty, která směřuje k prvnímu průzkumu soustavy Pluto-Charon zblízka a k průzkumu ledových obyvatelů Kuiperova pásu. Tato scéna zachycuje 465.kilogramovou sondu asi jeden rok po plánovaném vypuštění v roce 2006 při následném průletu kolem plynného obra Jupitera. Průlet kolem Jupitera se jednak využije pro manévr s gravitační asistencí, aby se ušetřilo palivo a zkrátila se doba letu do vnějších oblastí Sluneční soustavy, a také poskytne příležitost vyzkoušet přístroje a studovat obří planetu, její měsíce a magnetická pole. Ze vzdálenosti osmi set miliónů kilometrů je vidět Slunce s nalevo seřazenými vnitřními planetami Zemí, Venuší a Merkurem. Od slábnoucího Slunce vpravo nahoře je vidět slabý srpek vnějšího galilejského měsíce Kalisto, který obíhá kolem Jupitera těsně uvnitř trajektorie sondy. Od samotného Jupitera nalevo je Europa a ve vzdáleném pozadí jsou slabé, nerozlišené hvězdy a prachová mračna Mléčné dráhy. Plánovaný přílet sondy Nové Horizonty k Plutu a Charonu je v létě 2015.

Štítky: Jupiter, Pluto, Charon, Europa, Callisto, New horizons


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »