Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové Horizonty u Jupiteru

Uznání a copyright obrazu: Dan Durda (SwRI)

Na obrázku je umělecká představa kosmické sondy NASA Nové Horizonty, která směřuje k prvnímu průzkumu soustavy Pluto-Charon zblízka a k průzkumu ledových obyvatelů Kuiperova pásu. Tato scéna zachycuje 465.kilogramovou sondu asi jeden rok po plánovaném vypuštění v roce 2006 při následném průletu kolem plynného obra Jupitera. Průlet kolem Jupitera se jednak využije pro manévr s gravitační asistencí, aby se ušetřilo palivo a zkrátila se doba letu do vnějších oblastí Sluneční soustavy, a také poskytne příležitost vyzkoušet přístroje a studovat obří planetu, její měsíce a magnetická pole. Ze vzdálenosti osmi set miliónů kilometrů je vidět Slunce s nalevo seřazenými vnitřními planetami Zemí, Venuší a Merkurem. Od slábnoucího Slunce vpravo nahoře je vidět slabý srpek vnějšího galilejského měsíce Kalisto, který obíhá kolem Jupitera těsně uvnitř trajektorie sondy. Od samotného Jupitera nalevo je Europa a ve vzdáleném pozadí jsou slabé, nerozlišené hvězdy a prachová mračna Mléčné dráhy. Plánovaný přílet sondy Nové Horizonty k Plutu a Charonu je v létě 2015.

Štítky: Jupiter, Pluto, Charon, Europa, Callisto, New horizons


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »