Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nové Horizonty u Jupiteru

Uznání a copyright obrazu: Dan Durda (SwRI)

Na obrázku je umělecká představa kosmické sondy NASA Nové Horizonty, která směřuje k prvnímu průzkumu soustavy Pluto-Charon zblízka a k průzkumu ledových obyvatelů Kuiperova pásu. Tato scéna zachycuje 465.kilogramovou sondu asi jeden rok po plánovaném vypuštění v roce 2006 při následném průletu kolem plynného obra Jupitera. Průlet kolem Jupitera se jednak využije pro manévr s gravitační asistencí, aby se ušetřilo palivo a zkrátila se doba letu do vnějších oblastí Sluneční soustavy, a také poskytne příležitost vyzkoušet přístroje a studovat obří planetu, její měsíce a magnetická pole. Ze vzdálenosti osmi set miliónů kilometrů je vidět Slunce s nalevo seřazenými vnitřními planetami Zemí, Venuší a Merkurem. Od slábnoucího Slunce vpravo nahoře je vidět slabý srpek vnějšího galilejského měsíce Kalisto, který obíhá kolem Jupitera těsně uvnitř trajektorie sondy. Od samotného Jupitera nalevo je Europa a ve vzdáleném pozadí jsou slabé, nerozlišené hvězdy a prachová mračna Mléčné dráhy. Plánovaný přílet sondy Nové Horizonty k Plutu a Charonu je v létě 2015.

Štítky: Jupiter, Pluto, Charon, Europa, Callisto, New horizons


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »