Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galileiho Europa

Uznání: Galileo Project, Univ. Arizona, JPL, NASA

Putování kosmická sondy NASA Galileo, která byla vypuštěna v roce 1989 a od sklonku roku 1995 obíhá v jupiterově systému, brzy skončí. Sonda byla navedena k pádu přímo na Jupiter tuto neděli 21. září při rychlosti asi 30 mil za sekundu. Její součásti se ve vnější atmosféře plynného obra odpaří. Přestože dlouhá výzkumná pouť sondy Galilei přinesla úžasný vědecký odkaz, tak konečná zkáza sondy se váže k možná nejvíce vzrušujícímu objevu, k silnému důkazu kapalného oceánu pod zmrzlým povrchem jupiterova měsíce Europa. Galileo už nyní téměř spotřeboval palivo pro manévrování, takže záměrná srážka s Jupiterem předejde nezamýšlené budoucí srážce s Europou a následné možné kontaminaci tohoto jupiterova měsíce pozemskými mikroby, které byly dost odolné, aby přežily v meziplanetárním prostoru. K vyobrazení popraskaného ledového povrchu Europy byly použity barevné obrazové údaje z Galilea pořízené v letech 1995 až 1998. Vložený snímek ukazuje tmavě červené, rozervané oblasti Thera a Thrace.

Štítky: Kosmická loď, Jupiter, Galileo, Europa


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »