Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galileiho Europa

Uznání: Galileo Project, Univ. Arizona, JPL, NASA

Putování kosmická sondy NASA Galileo, která byla vypuštěna v roce 1989 a od sklonku roku 1995 obíhá v jupiterově systému, brzy skončí. Sonda byla navedena k pádu přímo na Jupiter tuto neděli 21. září při rychlosti asi 30 mil za sekundu. Její součásti se ve vnější atmosféře plynného obra odpaří. Přestože dlouhá výzkumná pouť sondy Galilei přinesla úžasný vědecký odkaz, tak konečná zkáza sondy se váže k možná nejvíce vzrušujícímu objevu, k silnému důkazu kapalného oceánu pod zmrzlým povrchem jupiterova měsíce Europa. Galileo už nyní téměř spotřeboval palivo pro manévrování, takže záměrná srážka s Jupiterem předejde nezamýšlené budoucí srážce s Europou a následné možné kontaminaci tohoto jupiterova měsíce pozemskými mikroby, které byly dost odolné, aby přežily v meziplanetárním prostoru. K vyobrazení popraskaného ledového povrchu Europy byly použity barevné obrazové údaje z Galilea pořízené v letech 1995 až 1998. Vložený snímek ukazuje tmavě červené, rozervané oblasti Thera a Thrace.

Štítky: Kosmická loď, Jupiter, Galileo, Europa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »