Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 11: Chytání trochy Slunce

Uznání: Apollo 11, NASA (Image scanned by Kipp Teague)

Tento snímek lunárního povrchu, který tak dramatizují odlesky jasného slunečního světla a dlouhé tmavé stíny, pořídil astronaut Apolla 11 Neil Armstrong, první člověk který kráčel na Měsíci. Na fotografii je lunární modul výpravy Eagle (Orel ) a pilot lunárního modulu ve skafandru Buzz Aldrin, který rozvinuje dlouhý pás fólie, též známé jako sběrač slunečního větru. Na slunci expononovaná fólie zachytávala atomy, které proudí ven ve slunečním větru a tudíž tak zachytila vzorek materiálu ze samotného Slunce. Sběrač slunečního větru byl spolu s měsíčními horninami a půdou dopraven zpátky k analýze v pozemských laboratořích.

Štítky: Měsíční povrch, Sluneční vítr, Apollo 11


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »