Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři Saturny

Uznání: E. Karkoschka (Univ. Arizona), NASA

Tyto tři obrázky Saturna pořídil 7. března tohoto roku kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, zrovna když jižní polokoule nejnádhernější planety ve Sluneční soustavě dosáhla vůči Zemi svého maximálního sklonu 27 stupňů. Snímky použité ke konstrukci obrázků ve falešných barvách vznikly kombinací filtrů pokrývajících elektromagnetické spektrum od ultrafialových vlnových délek (nahoře) přes viditelné (střed) až po infračervené (dole) a tak zvýrazňují různé charakteristiky atmosférických pásů a prstenců Saturna. Plynný obr Saturn, dobře známý pro svoji jasnou soustavu prstenců a velký, záhadný měsíc Titan, je také planetou s dynamickou atmosférou a větry s vysokými rychlostmi. V roce 1980 sonda Voyager změřila rovníkový vítr o rychlosti přes 1000 mil za hodinu (1600km/h). Byly také zpozorovány bouřkové systémy co do velikosti srovnatelné se samotnou planetou Země jak vyvěrají ze Saturnových vrcholku mraků.

Štítky: Saturn, Infračervený, Ultrafialový, Visible


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »