Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři Saturny

Uznání: E. Karkoschka (Univ. Arizona), NASA

Tyto tři obrázky Saturna pořídil 7. března tohoto roku kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, zrovna když jižní polokoule nejnádhernější planety ve Sluneční soustavě dosáhla vůči Zemi svého maximálního sklonu 27 stupňů. Snímky použité ke konstrukci obrázků ve falešných barvách vznikly kombinací filtrů pokrývajících elektromagnetické spektrum od ultrafialových vlnových délek (nahoře) přes viditelné (střed) až po infračervené (dole) a tak zvýrazňují různé charakteristiky atmosférických pásů a prstenců Saturna. Plynný obr Saturn, dobře známý pro svoji jasnou soustavu prstenců a velký, záhadný měsíc Titan, je také planetou s dynamickou atmosférou a větry s vysokými rychlostmi. V roce 1980 sonda Voyager změřila rovníkový vítr o rychlosti přes 1000 mil za hodinu (1600km/h). Byly také zpozorovány bouřkové systémy co do velikosti srovnatelné se samotnou planetou Země jak vyvěrají ze Saturnových vrcholku mraků.

Štítky: Saturn, Infračervený, Ultrafialový, Visible


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »