Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři Saturny

Uznání: E. Karkoschka (Univ. Arizona), NASA

Tyto tři obrázky Saturna pořídil 7. března tohoto roku kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, zrovna když jižní polokoule nejnádhernější planety ve Sluneční soustavě dosáhla vůči Zemi svého maximálního sklonu 27 stupňů. Snímky použité ke konstrukci obrázků ve falešných barvách vznikly kombinací filtrů pokrývajících elektromagnetické spektrum od ultrafialových vlnových délek (nahoře) přes viditelné (střed) až po infračervené (dole) a tak zvýrazňují různé charakteristiky atmosférických pásů a prstenců Saturna. Plynný obr Saturn, dobře známý pro svoji jasnou soustavu prstenců a velký, záhadný měsíc Titan, je také planetou s dynamickou atmosférou a větry s vysokými rychlostmi. V roce 1980 sonda Voyager změřila rovníkový vítr o rychlosti přes 1000 mil za hodinu (1600km/h). Byly také zpozorovány bouřkové systémy co do velikosti srovnatelné se samotnou planetou Země jak vyvěrají ze Saturnových vrcholku mraků.

Štítky: Saturn, Infračervený, Ultrafialový, Visible


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »