Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obloha galaxií 2MASS

Uznání a copyright: 2MASS, T. H. Jarrett, J. Carpenter, & R. Hurt

Jsou nejbližší galaxie rozloženy náhodně? Diagram více jak miliónu nejjasnějších "vzdálených zdrojů" detekovaných dvoumikronovou přehlídkou celé oblohy (Two Micron All Sky Survey - 2MASS) ukazuje, že ne. Velká většina těchto vzdálených infračervených zdrojů jsou galaxie. Nahoře je vidět neuvěřitelná tapisérie struktury, která vymezuje limity toho jak vesmír vznikal a jak se vyvíjel. Hodně galaxií je spolu gravitačně svázaných za vzniku kup, které jsou samotné volně vázány do nadkup, které jsou někdy vidět, jak ohraničují ještě větší struktury. Vertikální modrý pruh způsobují velmi jasné hvězdy v naší vlastní galaxii Mléčná dráha.

Štítky: Galaxie, Obloha, 2mass


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »