Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roční doby na Saturnu

Uznání: R. G. French (Wellesley College) et al., Hubble Heritage Team (AURA / STScI / NASA)

Vzhledem k tomu, že je saturnova osa skloněná k jeho oběžné dráze kolem Slunce, tak Saturn má roční období, podobné těm na planetě Zemi, ale saturnovy roční období trvají přes sedm let. Takže jaké je nyní na Saturnu roční období? Sklon saturnových prstenců, které obíhají kolem rovníku, nabízí docela pěkné grafické zobrazení sezón. Poté, co se se v polovině let 1990 saturnovy prstence jevily skoro zboku, tak tento měsíc budou nejvíce "otevřené". Prstenčitá planeta má na večerní obloze příznivou polohu a nabízí pěkný pohled jak na saturnovu jižní polokouli přichází léto a zima na severní polokouli. Tuto posloupnost snímků nahoře pořídil vždy s ročním odstupem kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, začíná vlevo v roce 1996 a končí vpravo v roce 2000. Přestože saturnovy prstence vypadají jako pevné, tak se skládají z jednotlivě obíhajících kousků ledu a kamení, jejichž velikost se pohybuje od zrnek písku k balvanům jak stodola a mají pravděpodobně tloušťku méně jak 50 metrů.

Štítky: Saturn, Seasons, Saturn's rings


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »