Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Roční doby na Saturnu

Uznání: R. G. French (Wellesley College) et al., Hubble Heritage Team (AURA / STScI / NASA)

Vzhledem k tomu, že je saturnova osa skloněná k jeho oběžné dráze kolem Slunce, tak Saturn má roční období, podobné těm na planetě Zemi, ale saturnovy roční období trvají přes sedm let. Takže jaké je nyní na Saturnu roční období? Sklon saturnových prstenců, které obíhají kolem rovníku, nabízí docela pěkné grafické zobrazení sezón. Poté, co se se v polovině let 1990 saturnovy prstence jevily skoro zboku, tak tento měsíc budou nejvíce "otevřené". Prstenčitá planeta má na večerní obloze příznivou polohu a nabízí pěkný pohled jak na saturnovu jižní polokouli přichází léto a zima na severní polokouli. Tuto posloupnost snímků nahoře pořídil vždy s ročním odstupem kosmický dalekohled Hubble Space Telescope, začíná vlevo v roce 1996 a končí vpravo v roce 2000. Přestože saturnovy prstence vypadají jako pevné, tak se skládají z jednotlivě obíhajících kousků ledu a kamení, jejichž velikost se pohybuje od zrnek písku k balvanům jak stodola a mají pravděpodobně tloušťku méně jak 50 metrů.

Štítky: Saturn, Seasons, Saturn's rings


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »