Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapující hvězda V838 Mon

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

V lednu 2002 překvapila proměnná hvězda V838 Monocerotis astronomy svým dramatickým vzplanutím jako u žádné jiné známé proměnné hvězdy. V následujících měsících ji pečlivě sledovaly pozemské přístroje i Hubble Space Telescope se brzy zjistilo, že rychle se rozvíjející prachová mlhovina kolem V838 Mon jsou ve skutečnosti viditelná "světelná echa" od vzplanutí. Za pozornost stojí, že jak světlo z výbuchu hraje napříč vrstvami už dříve existujícího cirkumstelárního materiálu, tak dává okolní mlhovině iluzi rozpínání "rychlejšího jak světlo". Během několika měsíců se viditelný vzhled mlhoviny dramaticky změnil. Mlhovina má nyní průměr přinejmenším 6 světelných let. Dobré astrofyzikální vysvětlení vzplanutí V838 Mon je stále neznámé, ale astronomové tajemnou hvězdu nadále sledují. Tento skvělý snímek pořízený z údajů 1.55 m dalekohledu observatoře amerického námořnictva z 21. října zachovává kvůli snadnějšímu srovnání barevné schéma použité předchozím Hubbleovým snímkem.

Štítky: Variable star, V838 monocerotis, Light echoes


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »