Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapující hvězda V838 Mon

Uznání: Arne Henden (US Naval Observatory, Flagstaff)
Image Processed by Al Kelly

V lednu 2002 překvapila proměnná hvězda V838 Monocerotis astronomy svým dramatickým vzplanutím jako u žádné jiné známé proměnné hvězdy. V následujících měsících ji pečlivě sledovaly pozemské přístroje i Hubble Space Telescope se brzy zjistilo, že rychle se rozvíjející prachová mlhovina kolem V838 Mon jsou ve skutečnosti viditelná "světelná echa" od vzplanutí. Za pozornost stojí, že jak světlo z výbuchu hraje napříč vrstvami už dříve existujícího cirkumstelárního materiálu, tak dává okolní mlhovině iluzi rozpínání "rychlejšího jak světlo". Během několika měsíců se viditelný vzhled mlhoviny dramaticky změnil. Mlhovina má nyní průměr přinejmenším 6 světelných let. Dobré astrofyzikální vysvětlení vzplanutí V838 Mon je stále neznámé, ale astronomové tajemnou hvězdu nadále sledují. Tento skvělý snímek pořízený z údajů 1.55 m dalekohledu observatoře amerického námořnictva z 21. října zachovává kvůli snadnějšímu srovnání barevné schéma použité předchozím Hubbleovým snímkem.

Štítky: Variable star, V838 monocerotis, Light echoes


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »