Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční hodiny observatoře v Jaipuru

Uznání a copyright: Tim Feresten

Průchod těmito dveřmi a schody nahoru sledují přímku z Jaipuru v Indii k severnímu nebeskému pólu. Tento i další kosmické směry lze najít u úžasných "architektonických" observatoří, které v 18. století postavil v Jaipuru a v dalších indických městech maharadža Jai Singh II (1686-1743). Schodiště vysoké 27 m ve skutečnosti slouží k vrhání stínu čili tvoří gnomon, který je součástí asi stále největších slunečních hodin na planetě Zemi. O tom, jakou vášeň pro astronomii měl Jai Singh II svědčí vysoká přesnost a velké rozměry jeho pozorovacích staveb, které stále umožňují překvapivě přesná měření stínů a spojnic nebeských úhlů, určování času a mapování poloh na obloze.

Štítky: Observatoř, Sundial, India


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »