Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční hodiny observatoře v Jaipuru

Uznání a copyright: Tim Feresten

Průchod těmito dveřmi a schody nahoru sledují přímku z Jaipuru v Indii k severnímu nebeskému pólu. Tento i další kosmické směry lze najít u úžasných "architektonických" observatoří, které v 18. století postavil v Jaipuru a v dalších indických městech maharadža Jai Singh II (1686-1743). Schodiště vysoké 27 m ve skutečnosti slouží k vrhání stínu čili tvoří gnomon, který je součástí asi stále největších slunečních hodin na planetě Zemi. O tom, jakou vášeň pro astronomii měl Jai Singh II svědčí vysoká přesnost a velké rozměry jeho pozorovacích staveb, které stále umožňují překvapivě přesná měření stínů a spojnic nebeských úhlů, určování času a mapování poloh na obloze.

Štítky: Observatoř, Sundial, India


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »