Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film světelného echa V838

Uznání: H. Bond (STScI), A. Henden (USNO Flagstaff), Z. Levay (STScI), et al., ESA, NASA

Co způsobilo vzplanutí V838 Mon? Vnější vrstvy hvězdy V838 Mon náhle z neznámých důvodů prudce expandovaly a ta se tak stala nejjasnější hvězdou v celé Mléčné dráze. Potom stejně tak náhle zeslábla. Takový hvězdný záblesk nebyl dosud nikdy spatřen - supernovy a novy vyvrhují materiál do vesmíru. Přestože se zdá, že V838 Mon vyvrhuje materiál do vesmíru, tak to co je na filmu o čtyřech políčkách nahoře vidět, je ve skutečnosti světelné echo jasného záblesku, který ubíhá ven. Skutečné časové rozpětí filmu je 8 měsíců v roce 2002. U světelného echa se záblesk odráží od postupně stále vzdálenějších prstenců ve složitém poli okolního mezihvězdného prachu, který již hvězdu obklopoval. V838 Mon se nachází asi 20000 světelných let daleko v souhvězdí Jednorožce (Monoceros) a největší světelné echo nahoře má průměr asi šest světelných let.

Štítky: Light echo, V838, Animated gif


14. vesmírný týden 2026

14. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 3. do 5. 4. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a vysoko nad jihozápadem podobně výrazný Jupiter. Pod Plejádami je ještě slabý Uran. Aktivita Slunce je lehce zvýšená, především vidíme hodně menších skvrn. Probíhají poslední přípravy na odpočet startu rakety SLS s lodí Orion, která pošle misi Artemis II na cestu kolem Měsíce. Zároveň bylo oznámeno zrušení stanice Gateway u Měsíce. Český VZLÚ podepsal dohodu s ESA o spolupráci na družici AMBIC. Před 60 lety se první umělou družicí Měsíce stala Luna 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter, přechod Io a jejího stínu

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2026 obdržel snímek Karla Sandlera s názvem „Jupiter, přechod měsíce Io a jeho stínu“ Pohlédneme-li v současné době na noční oblohu, pravděpodobně nás zaujme jasný objekt, nacházející se nyní v souhvězdí Blíženců. Nejedná se o žádnou jasnou hvězdu.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS míjí Jupiter

ISS těsné míjela Jupiter. Fotografováno v Praze poblíž Palackého mostu a výsledná fotografie byla složena ze čtyř snímků. Obloha byla lehce zamlžená.

Další informace »