Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter v Úlu

Uznání a copyright: Tunç Tezel

Pokud vyhledáte na dnešní obloze planetu Jupiter, tak také najdete hvězdokupu M44, která je v anglosaských zemích také známá jako Včelí úl, v Česku jako Jesličky. Na takové nebeské scéně by to měl být snadný úkol i pro příležitostné pozorovatele. Snadný proto, protože po západu slunce nyní v noci vládne jako nejjasnější "hvězda" nad hlavou Jupiter. Jupiter se nyní nachází blízko stacionární části své nebeské pouti a po jistou dobu se bude příhodně loudat asi pouhý stupeň jihovýchodně od M44 v poměrně slabém souhvězdí Raka (Cancer). Zde je na fotografii z 28. března vidět silně přeexponovaný Jupiter (vlevo dole) spolu s rojem hvězd z M44 vpravo nahoře. Obrázek přibližně odpovídá pohledu obyčejným triedrem. Jupiter je od naší dobré planety vzdálený asi 30 světelných minut, zatímco jedna z nejbližších hvězdokup M44 se nachází asi 600 světelných let daleko.

Štítky: Hvězdokupa, Jupiter, Otevřená hvězdokupa, M44, Beehive


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »