Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter v Úlu

Uznání a copyright: Tunç Tezel

Pokud vyhledáte na dnešní obloze planetu Jupiter, tak také najdete hvězdokupu M44, která je v anglosaských zemích také známá jako Včelí úl, v Česku jako Jesličky. Na takové nebeské scéně by to měl být snadný úkol i pro příležitostné pozorovatele. Snadný proto, protože po západu slunce nyní v noci vládne jako nejjasnější "hvězda" nad hlavou Jupiter. Jupiter se nyní nachází blízko stacionární části své nebeské pouti a po jistou dobu se bude příhodně loudat asi pouhý stupeň jihovýchodně od M44 v poměrně slabém souhvězdí Raka (Cancer). Zde je na fotografii z 28. března vidět silně přeexponovaný Jupiter (vlevo dole) spolu s rojem hvězd z M44 vpravo nahoře. Obrázek přibližně odpovídá pohledu obyčejným triedrem. Jupiter je od naší dobré planety vzdálený asi 30 světelných minut, zatímco jedna z nejbližších hvězdokup M44 se nachází asi 600 světelných let daleko.

Štítky: Hvězdokupa, Jupiter, Otevřená hvězdokupa, M44, Beehive


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »