Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. duben 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. duben 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter v Úlu

Uznání a copyright: Tunç Tezel

Pokud vyhledáte na dnešní obloze planetu Jupiter, tak také najdete hvězdokupu M44, která je v anglosaských zemích také známá jako Včelí úl, v Česku jako Jesličky. Na takové nebeské scéně by to měl být snadný úkol i pro příležitostné pozorovatele. Snadný proto, protože po západu slunce nyní v noci vládne jako nejjasnější "hvězda" nad hlavou Jupiter. Jupiter se nyní nachází blízko stacionární části své nebeské pouti a po jistou dobu se bude příhodně loudat asi pouhý stupeň jihovýchodně od M44 v poměrně slabém souhvězdí Raka (Cancer). Zde je na fotografii z 28. března vidět silně přeexponovaný Jupiter (vlevo dole) spolu s rojem hvězd z M44 vpravo nahoře. Obrázek přibližně odpovídá pohledu obyčejným triedrem. Jupiter je od naší dobré planety vzdálený asi 30 světelných minut, zatímco jedna z nejbližších hvězdokup M44 se nachází asi 600 světelných let daleko.

Štítky: Hvězdokupa, Jupiter, Otevřená hvězdokupa, M44, Beehive


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »