Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, měsíce a včely

Uznání a copyright: Russell Croman

Když 4. září před východem Slunce vyšel Jupiter a starý srpek Měsíce, tak se setkali ve slabém souhvězdím Raka (Cancer). Tento pohled na jejich setkání, když jasný Měsíc zrovna příhodně zeslabily mraky, zaznamenal astrofotograf Russell Croman při pozorování z úbočí kopce nedaleko Austinu v Texasu na planetě Zemi. Noční stranu Měsíce osvětluje zemský svit a při bližší prohlídce je patrné, jak je jasný Jupiter dole vpravo těsně obklopen svými vlastními velkými Galileovskými měsíci. Hned vedle Jupitera, zrovna pod mračny, se nachází volný roj hvězd. Hvězdy jsou jasnějšími členy nedaleké kupy M44, populárně známé jako Jesličky, v anglické verzi Včelí úl. Cromanův pozoruhodný digitální snímek byl zpracován jen natolik, aby se zlepšila viditelnost oblasti zemského svitu a jupiterových měsíců.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zemský svit, Gallilean moons, Beehive cluster, M44


42. vesmírný týden 2019

42. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 14. 10. do 20. 10. 2019. Měsíc je ve fázi mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. Zemřel první člověk ve volném kosmu, Alexej Leonov. Na ISS pokračuje série výstupů do volného kosmu, nyní kvůli výměně baterií. Družice ICON se po dvou letech dočkala vypuštění. Před 30 lety byla vypuštěna k Jupiteru sonda Galileo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Podzimní mléčná dráha během novoluní v Beranu s božími muky

Další informace »