Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2002

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2002

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiter, měsíce a včely

Uznání a copyright: Russell Croman

Když 4. září před východem Slunce vyšel Jupiter a starý srpek Měsíce, tak se setkali ve slabém souhvězdím Raka (Cancer). Tento pohled na jejich setkání, když jasný Měsíc zrovna příhodně zeslabily mraky, zaznamenal astrofotograf Russell Croman při pozorování z úbočí kopce nedaleko Austinu v Texasu na planetě Zemi. Noční stranu Měsíce osvětluje zemský svit a při bližší prohlídce je patrné, jak je jasný Jupiter dole vpravo těsně obklopen svými vlastními velkými Galileovskými měsíci. Hned vedle Jupitera, zrovna pod mračny, se nachází volný roj hvězd. Hvězdy jsou jasnějšími členy nedaleké kupy M44, populárně známé jako Jesličky, v anglické verzi Včelí úl. Cromanův pozoruhodný digitální snímek byl zpracován jen natolik, aby se zlepšila viditelnost oblasti zemského svitu a jupiterových měsíců.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Zemský svit, Gallilean moons, Beehive cluster, M44


11. vesmírný týden 2019

11. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 3. do 17. 3. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran. Ráno je nejvýše Jupiter a Saturn, Venuše už je jen velmi nízko nad obzorem. Kometa Iwamoto je na pomezí Vozky a Persea. Společné úsilí SpaceX a NASA vedlo k úspěšnému letu lodi Crew Dragon. Chystá se start kosmické lodi Sojuz MS-12 s třemi kosmonauty k ISS. Před 140 lety se narodil Albert Einstein a před 120 lety objevil W. Pickering měsíček Saturnu Phoebe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

IC342_LHARGB

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2019 obdržel snímek „IC 342“, jehož autorem je Robert Novotný   Ano, astronomie je někdy trochu strohá. IC 342. Nu, to je tedy název, řekne si laik. A možná si řekne i leckterý astronom. Zejména třeba ten, který zkoumá sluneční skvrny. Ve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

iss

môj prví pokus o fotenie iss .

Další informace »